Norweskie ośrodki dla uchodźców donoszą o zwiększającej się prostytucji wśród nastolatków

W 2015 roku norweskie ośrodki dla uchodźców zgłosiły 5 przypadków gdy samotni nastolatkowie byli podejrzewani o prostytucję lub inne usługi seksualne. Dla porównania w 2014 roku, było tylko jedno takie zgłoszenie.

Według gazety VG uchodźcy podejrzewani o prostytuowanie się są w wieku pomiędzy 15 a 18 lat.  

Przedstawiciel UDI (Norweskiej Agencji ds. Imigracji) John Olav powiedział: ”Może być znacznie więcej niezgłoszonych przypadków, jeśli chodzi o liczbę ofiar handlu ludźmi opieramy się na zgłoszonych raportach. Zeszłej jesieni przybyło do Norwegii wielu nieletnich bez opiekunów i do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych raportów o prostytuowanie się osób z tej grupy.”

Najnowszy raport z fundacji badawczej Fafo opisuje jak personel norweskiego ośrodka pomocy uchodźcom był bezradnym świadkiem gdy 16 letnia dziewczyna była zmuszana do udawania się do najbliższego miasta w celu świadczenia usług seksualnych. UDI nie ma prawnej możliwości podjęcia fizycznych działań, a Urząd ds. Ochrony Dzieci nie interweniował.

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

„Jeśli 16 latki prostytuują się to Urząd ds. Ochrony Dzieci powinien podjąć działania, ponieważ UDI nie ma takiej możliwości. Lokalny oddział pomocy dzieciom powinien rozważyć umieszczenie dziecka w swojej placówce,” uważa Guri Tyldum z fundacji Fafo.

Wcześniej ośrodki dla uchodźców w Danii i Szwecji podnosiły alarm o możliwej prostytucji wśród nieletnich oczekujących na azyl. W centrum Sandholm, największym w Danii, personel donosił o tym, że młodzi chłopcy często „znikają na kilka godzin po otrzymaniu telefonu i wracają z nowymi designerskimi ubraniami”.

„Jesteśmy zaniepokojeni tym w jaki sposób chłopcy zdobywają pieniądze,” powiedziała gazecie Berlingske Jannich Bisp kierowniczka w centrum dla uchodźców.

Podejrzenia w centrum Sandholm, zlokalizowanym 30 km na północ od Kopenhagi, stały się szeroko komentowane, gdy Szwedzka gazeta Sydsvenkan napisała o podobnych zdarzeniach z udziałem dzieci uchodźców w ośrodku Aleris Asylum Center w Malmö. Tutaj także władze ośrodka mówią o tym, że młode osoby oczekujące na azyl po otrzymaniu telefonów znikają na kilka godzin i wracają z pieniędzmi lub nowymi ubraniami.  

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...