We wtorek Region Południowej Danii zgodził się na prace nad planem, według którego będzie to pierwszy region w Danii, w którym przypisywana będzie lecznicza marihuana.

Regionalna rada zdrowia rozpoczęła prace nad poszukiwaniem funduszy na pilotażowy program leczenia marihuaną.  

„Jest tak wiele osób cierpiących na poważne choroby takie jak rak lub skleroza, które uważają, że marihuana łagodzi skutki tych chorób,” powiedział przewodniczący rady Poul-Erik Svendsen.

Dodał on, że region zamierza rozpocząć pilotażowy program w ciągu roku, który będzie służył do oceny efektywności oraz możliwych skutków ubocznych przypisywania marihuany.

Pomimo trwającej debaty nad legalizacja używania marihuany oraz przytłaczającej większości Duńczyków popierającej legalizację medycznego jej użycia Dania tradycyjnie zachowuje bardzo twardą oficjalną linię prawną wobec zarówno użytku rekreacyjnego jak i medycznego konopi.

Jednak była centrolewicowa koalicja rządowa i obecnie rządząca partia Venstre zgodziły się w 2014 roku przeznaczyć fundusze na „projekt badawczy metod uśmierzania ból, łącznie z użyciem medycznej marihuany.”

Według DR, parlament obecnie rozważa rozluźnienie ogólnokrajowego prawo dotyczącego medycznego użycia marihuany.    

-Reklama-