Szwecja: Zamieszki w Ronneby. Podpalono kościół

Ronneby w hrabstwie Blekinge. Podczas zamieszek z udziałem przedstawicieli środowisk imigranckich rozpętano pożary, rzucano kamieniami i niszczono witryny sklepowe.

Uważa się, że ataki zostały wywołane przez próbę spalenia Koranu w Malmö. W niewielkim miasteczku Ronneby, na południu Szwecji, rozegrały się przerażające sceny. Uczestnicy zamieszek próbowali m.in. podpalić lokalny kościół, co nagłaśnia szwedzkie radio publiczne.

Naem Sufan próbował przeciwstawić się atakom, a ogień zagaszał własną kurtką. Z tego powodu został napadnięty i pobity, bo ponoć „bronił kościoła”. Mężczyzna został uderzony kamieniem, połamano mu też ramię. Sama świątynia nie została uszkodzona.

„Byłem rozczarowany, widząc innych imigrantów w takim szale”, powiedział Sufan w rozmowie ze Sveriges Radio. „Szwecja dała nam wszystko, czego chcieliśmy. Uciekliśmy przed wojną i nie powinniśmy rozpoczynać kolejnej właśnie tutaj.”

Pobity mężczyzna zaznacza, że uchodźcy muszą uczyć się języków obcych i integrować się z rodowitymi Szwedami. Uznał nawet, że zamieszki to wynik braku edukacji: „Islamscy imigranci nie uczą swoich dzieci, jak należy się zachowywać w podobnych sytuacjach.”

W centrum Ronneby w sobotni wieczór rozpętała się bójka, w której wzięło udział dwadzieścia osób. Ranne zostały dwie ofiary, w tym policjant, którego obrzucono kamieniami. Kilku uczestników zamieszek zatrzymano i przewieziono na komisariat.

Ronneby to nieduże miasto, zamieszkane przez około 12 tys. ludzi. Na co dzień uchodzi za miejsce spokojne i idylliczne. Obecnie lokalna policja patroluje teren, by zapobiec kolejnych atakom.

Zamieszki spowodowały straty, za które gmina będzie musiała zapłacić, w przeliczeniu, około 220 tys. PLN.

„Nie przewidzieliśmy, że dojdzie do tego wydarzenia. Można odnieść wrażenie, że to zamieszki podobne do tych w Malmö, ale nie znaleźliśmy obecnie głębszych powiązań”, powiedziała Anna Johansson ze Szwedzkiej Policji.

Zamieszki w Malmö spowodowane były próbą spalenia Koranu – świętej księgi islamu – przez członków partii Hard Line. Jest to ugrupowanie otwarcie deklarujące rasistowskie poglądy i dążące do deportacji imigrantów z krajów skandynawskich.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...