fbpx

Szwecja: Zamieszki w Ronneby. Podpalono kościół

Ronneby w hrabstwie Blekinge. Podczas zamieszek z udziałem przedstawicieli środowisk imigranckich rozpętano pożary, rzucano kamieniami i niszczono witryny sklepowe.

Uważa się, że ataki zostały wywołane przez próbę spalenia Koranu w Malmö. W niewielkim miasteczku Ronneby, na południu Szwecji, rozegrały się przerażające sceny. Uczestnicy zamieszek próbowali m.in. podpalić lokalny kościół, co nagłaśnia szwedzkie radio publiczne.

Naem Sufan próbował przeciwstawić się atakom, a ogień zagaszał własną kurtką. Z tego powodu został napadnięty i pobity, bo ponoć „bronił kościoła”. Mężczyzna został uderzony kamieniem, połamano mu też ramię. Sama świątynia nie została uszkodzona.

„Byłem rozczarowany, widząc innych imigrantów w takim szale”, powiedział Sufan w rozmowie ze Sveriges Radio. „Szwecja dała nam wszystko, czego chcieliśmy. Uciekliśmy przed wojną i nie powinniśmy rozpoczynać kolejnej właśnie tutaj.”

Pobity mężczyzna zaznacza, że uchodźcy muszą uczyć się języków obcych i integrować się z rodowitymi Szwedami. Uznał nawet, że zamieszki to wynik braku edukacji: „Islamscy imigranci nie uczą swoich dzieci, jak należy się zachowywać w podobnych sytuacjach.”

W centrum Ronneby w sobotni wieczór rozpętała się bójka, w której wzięło udział dwadzieścia osób. Ranne zostały dwie ofiary, w tym policjant, którego obrzucono kamieniami. Kilku uczestników zamieszek zatrzymano i przewieziono na komisariat.

Ronneby to nieduże miasto, zamieszkane przez około 12 tys. ludzi. Na co dzień uchodzi za miejsce spokojne i idylliczne. Obecnie lokalna policja patroluje teren, by zapobiec kolejnych atakom.

Zamieszki spowodowały straty, za które gmina będzie musiała zapłacić, w przeliczeniu, około 220 tys. PLN.

„Nie przewidzieliśmy, że dojdzie do tego wydarzenia. Można odnieść wrażenie, że to zamieszki podobne do tych w Malmö, ale nie znaleźliśmy obecnie głębszych powiązań”, powiedziała Anna Johansson ze Szwedzkiej Policji.

Zamieszki w Malmö spowodowane były próbą spalenia Koranu – świętej księgi islamu – przez członków partii Hard Line. Jest to ugrupowanie otwarcie deklarujące rasistowskie poglądy i dążące do deportacji imigrantów z krajów skandynawskich.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Szwecja: Zamieszki w Ronneby. Podpalono kościół

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...