Szwedzkie miasteczko, gdzie małżeństwa się nie rozpadają

Szwecja ma wskaźnik rozwodów wyższy od średniej, ale są jednak obszary kraju, gdzie pary pozostają razem – tak wynika z oficjalnych statystyk małżeństw.

Według opublikowanych przez Statistic Sweden danych w 2015 roku rozwodem zakończyło się w Szwecji 24,876 małżeństw.

Jednak niektóre gminy opierają temu trendowi, najdłużej są ze sobą pary w Övertorneå, północnej gminie z 4,500 mieszkańców, położonej przy granicy z Finlandią.

W Övertorneå pary małżeńskie są ze sobą średnio przez 42 lata, zanim nastąpi rozwód lub jedno z małżonków umrze. Tuż za nią są gminy Pajala (40.1 lat) oraz Vimmerby w południowym regionie Småland (40 lat).

Porównując to na przykład do sztokholmskich przedmieść Botkyrka i Sundbyberg, które znajdują się na końcu tej listy widać różnicę, tam pary wspólnie przeżywają odpowiednio 15.7 i 15.6 roku.

„W dużych miastach populacja jest młodsza. Jest zawieranych wiele małżeństw, ale dużo z nich kończy się rozwodem,” powiedział analityk ze Statistic Sweden Tomas Johansson.

Średnio w Szwecji małżeństwo trwa 25 lat zanim zostanie zakończone rozwodem lub śmiercią jednej z osób.

To nie jest niestety takie proste, żeby powiedzieć ‘przenieś się do Övertorneå a twoje małżeństwo przetrwa dłużej’. Większość północnych i wiejskich obszarów w Szwecji ma starzejącą się populację, co znacząco wpływa na statystyki.

„Relatywnie mało par jest na początku swojego małżeństwa, co oznacza, że odsetek małżeństw kończący się śmiercią jednej z osób jest znacznie wyższy,” wyjaśnia Johansson.

„Dla przykładu w Övertorneå prawie 5 razy więcej osób zostało w 2015 roku wdowami lub wdowcami, niż rozwodnikami.

Lista 20 gmin w których małżeństwa trwają najdłużej:

Övertorneå: 42 lata
Pajala: 40.1 lat
Vimmerby: 40 lat
Arvidsjaur: 39.5 lat
Rättvik: 38.9 lat
Grästorp: 38.5 lat
Tingsryd: 38 lat
Malå: 37.9 lat
Munkfors: 37.9 lat
Berg: 37 lat
Överkalix: 36.5 lat
Nordmaling: 36.3 lat
Vännäs: 36.3 lat
Lekeberg: 35.5 lat
Vilhelmina: 35.4 lat
Robertsfors: 35.3 lat
Vansbro: 35.2 lat
Bräcke: 35.1 lat
Sorsele: 35.1 lat
Örnsköldsvik: 35.1 lat

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie miasteczko, gdzie małżeństwa się nie rozpadają

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...