Letni sezon festiwalowy w Szwecji właśnie się skończył. Według raportu w tym roku w czasie festiwali miało miejsce 150 przypadków ataków seksualnych, w tym 20 gwałtów.

Łącznie w Szwecji na 20 festiwalach doszło do 150 ataków seksualnych. Tak wynika z danych opublikowanych przez szwedzką policję. Wiele festiwali zanotowało duży skok ilości napadów w porównaniu z zeszłym rokiem. Na przykład na festiwalu Malmöfestivalen w Malmö zanotowano 30 napaści a w 2016 roku było to ‘zaledwie’ 18.

Najwyższy wzrost zanotował Härnösands Stadsfest, gdzie doszło do 22 napaści seksualnych, a w zeszłym roku zanotowano tylko jedną. Jedynie na imprezach Putte i Parken oraz Trästock Festival odnotowano znaczny spadek takich incydentów. Na Putte i Parken w zeszłym roku było 40 przypadków napaści seksualnych a w tym zaledwie 4. Na Trästock Festival liczba ta spadła z 14 do 5.

Bråvalla Festival, na którym dokonano 23 napaści, w tym 4 gwałtów, został z tego powodu zawieszony w przyszłym sezonie. Organizatorzy ogłosili, że starali się zapobiec napaściom, ale ponieważ mimo to się one zdarzają, to w odpowiedzi oni rezygnują z organizacji festiwalu w przyszłym roku.

Thomas Nyberg, z policji w południowym Ångermanland, zajmujący się zdarzeniami z Härnösands Stadsfest powiedział, że wiele z tych incydentów wydarzyło się na zatłoczonych, otwartych przestrzeniach i w związku z tym bardzo trudno jest im zapobiec.

Podczas, gdy organizatorzy Bråvalla Festival postanowili zawiesić swój festiwal inne osoby podsuwają alternatywne rozwiązania zapobiegające atakom seksualnym. Feministka Emma Knyckare zaproponowała stworzenie festiwalu, na którym nie dochodziłoby do takich napaści, gdyż na festiwal nie byliby wpuszczani mężczyźni, ani jako widzowie, ani jako artyści.

„Taki pomysł zrodził się, gdy słyszałam o tych wszystkich gwałtach… to jest rozwiązanie,” powiedziała Knyckare. Dodała ona, że zebrała już grupę ludzi, która pracuje nad organizacją w lecie przyszłego roku takiej imprezy.

W 2016 roku raport pozarządowej organizacji The Night Shift podał, że liczba napaści seksualnych wzrosła o 1000%, a wielu ze sprawców to imigranci.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.