Nasilają się próby wyjazdu uchodźców z Danii do Szwecji

 

W środę duńska policja zamknęła drogi i wstrzymała ruch kolejowy w Danii, po tym jak wielu uchodźców próbowało przedostać się do Szwecji.

Dania zmaga się ze skomplikowaną i chaotyczną sytuacją uchodźców, których w tym tygodniu przybyło na statkach z Niemiec ponad 1,000 do południowego miasta Rödby. Większość z nich zamierza jechać dalej do Szwecji.

Mieszkańcy Sztokholmu witają uchodźców

Boją się oni zarejestrowania w Danii, wolą uczynić to w Szwecji, która przyjmuje więcej uchodźców i gdzie wielu z nich ma już jakąś rodzinę.

Według agencji AFP duńska policja zaostrzyła w środę swoje działania, zatrzymując 3 pociągi, łącznie z 500 uchodźcami.

1441813812_WEDREFUGEES3Jens Nørgaard LarsenTT
Zdjęcie: Jens Norgaard Larsen / TT

Podczas, gdy większość pasażerów odmówiła opuszczenia pociągów, około 30 osób wyskoczyło i próbowało uciec, większość z nich została zatrzymana przez funkcjonariuszy i odesłana do centrum dla uchodźców.

Policja oświadczyła, że wstrzymała cały ruch kolejowy pomiędzy Danią i Niemcami, donosi szwedzka gazeta Sydsvenskan.

Norweskie wojsko w gotowoś i na przyjęcie uchodźców

Także w środę duńska policja zamknęła część autostrady w pobliżu granicy z Niemcami, po tym jak około 300 uchodźców próbowało pieszo wyruszyć w stronę Szwecji.

Zostali oni umieszczeni w starym budynku szkoły w miejscowości Padborg, w zachodnim regionie Jutlandii w pobliżu niemieckiej granicy, ale postanowili oni pieszo udać się na północ, do Szwecji.

Zdjęcie: Jens Norgaard Larsen / TT
Zdjęcie: Jens Norgaard Larsen / TT

Do Kopenhagi jest stamtąd 300 kilometrów, tam można wsiąść w pociąg do szwedzkiego Malmö.

Lokalna policja w swoim oświadczeniu stwierdziła, że szkoła “nie jest więzieniem i nie ma wokół niej żadnego ogrodzenia. Jeśli 300 osób postanowi naraz ją opuścić to będziemy próbować z nimi negocjować.”

“Policja postanowiła nie używać siły,” tylko “podążać za grupą”.

Ostatniej nocy do Szwecji przybyło 42 uchodźców, znacznie mniej niż miało to miejsce w poniedziałkową noc – wtedy było ich 230.

Przedstawiciel szwedzkiego Urzędu ds. Migracji – Migrationsverket w Malmö powiedział, że nie wiadomo, czego można się spodziewać kolejnej nocy.

 

“Nie wiemy jak to się dalej potoczy, wszystko zależy od rozwoju sytuacji w Danii i Niemczech.”

Szwecja pozostaje najczęściej wybieranym przez uchodźców krajem, pozwalającym na stały pobyt wszystkim uchodźcom z Syrii. Dania ostatnio stara się zredukować napływ imigrantów poprzez zmniejszenie wypłacanych im zasiłków, opóźniając łączenie rodzin i wydając pozwolenia czasowe na pobyt zamiast stałych.

We wtorek Dania odesłała pierwszą grupę uchodźców przybyłych z Niemczech, spodziewane jest także odsyłanie kolejnych grup.

Jednak Szwecja nakłania Danię do zarejestrowania ostatnich grup uchodźców.

“Dania jest bogatym krajem i może zająć się uchodźcami. Według obowiązujących przepisów istnieje także szansa na łącznie rodzin, jeśli uchodźcy posiadają już rodziny w Danii lub Szwecji. Jak Dania zamierza interpretować te przepisy to już zależy od niej samej,” powiedział we wtorek, szwedzki minister sprawiedliwość, w wywiadzie dla duńskiego nadawcy DR.

Jednocześnie duńska Minister ds. Integracji Inger Støjberg powiedziała w telewizji TV2, że rozmawiała z szwedzkimi władzami na temat umowy, zgodnie z którą uchodźców przejęłaby Szwecja. Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...