fbpx

Nasilają się próby wyjazdu uchodźców z Danii do Szwecji

 

W środę duńska policja zamknęła drogi i wstrzymała ruch kolejowy w Danii, po tym jak wielu uchodźców próbowało przedostać się do Szwecji.

Dania zmaga się ze skomplikowaną i chaotyczną sytuacją uchodźców, których w tym tygodniu przybyło na statkach z Niemiec ponad 1,000 do południowego miasta Rödby. Większość z nich zamierza jechać dalej do Szwecji.

Mieszkańcy Sztokholmu witają uchodźców

Boją się oni zarejestrowania w Danii, wolą uczynić to w Szwecji, która przyjmuje więcej uchodźców i gdzie wielu z nich ma już jakąś rodzinę.

Według agencji AFP duńska policja zaostrzyła w środę swoje działania, zatrzymując 3 pociągi, łącznie z 500 uchodźcami.

1441813812_WEDREFUGEES3Jens Nørgaard LarsenTT
Zdjęcie: Jens Norgaard Larsen / TT

Podczas, gdy większość pasażerów odmówiła opuszczenia pociągów, około 30 osób wyskoczyło i próbowało uciec, większość z nich została zatrzymana przez funkcjonariuszy i odesłana do centrum dla uchodźców.

Policja oświadczyła, że wstrzymała cały ruch kolejowy pomiędzy Danią i Niemcami, donosi szwedzka gazeta Sydsvenskan.

Norweskie wojsko w gotowoś i na przyjęcie uchodźców

Także w środę duńska policja zamknęła część autostrady w pobliżu granicy z Niemcami, po tym jak około 300 uchodźców próbowało pieszo wyruszyć w stronę Szwecji.

Zostali oni umieszczeni w starym budynku szkoły w miejscowości Padborg, w zachodnim regionie Jutlandii w pobliżu niemieckiej granicy, ale postanowili oni pieszo udać się na północ, do Szwecji.

Zdjęcie: Jens Norgaard Larsen / TT
Zdjęcie: Jens Norgaard Larsen / TT

Do Kopenhagi jest stamtąd 300 kilometrów, tam można wsiąść w pociąg do szwedzkiego Malmö.

Lokalna policja w swoim oświadczeniu stwierdziła, że szkoła “nie jest więzieniem i nie ma wokół niej żadnego ogrodzenia. Jeśli 300 osób postanowi naraz ją opuścić to będziemy próbować z nimi negocjować.”

“Policja postanowiła nie używać siły,” tylko “podążać za grupą”.

Ostatniej nocy do Szwecji przybyło 42 uchodźców, znacznie mniej niż miało to miejsce w poniedziałkową noc – wtedy było ich 230.

Przedstawiciel szwedzkiego Urzędu ds. Migracji – Migrationsverket w Malmö powiedział, że nie wiadomo, czego można się spodziewać kolejnej nocy.

 

“Nie wiemy jak to się dalej potoczy, wszystko zależy od rozwoju sytuacji w Danii i Niemczech.”

Szwecja pozostaje najczęściej wybieranym przez uchodźców krajem, pozwalającym na stały pobyt wszystkim uchodźcom z Syrii. Dania ostatnio stara się zredukować napływ imigrantów poprzez zmniejszenie wypłacanych im zasiłków, opóźniając łączenie rodzin i wydając pozwolenia czasowe na pobyt zamiast stałych.

We wtorek Dania odesłała pierwszą grupę uchodźców przybyłych z Niemczech, spodziewane jest także odsyłanie kolejnych grup.

Jednak Szwecja nakłania Danię do zarejestrowania ostatnich grup uchodźców.

“Dania jest bogatym krajem i może zająć się uchodźcami. Według obowiązujących przepisów istnieje także szansa na łącznie rodzin, jeśli uchodźcy posiadają już rodziny w Danii lub Szwecji. Jak Dania zamierza interpretować te przepisy to już zależy od niej samej,” powiedział we wtorek, szwedzki minister sprawiedliwość, w wywiadzie dla duńskiego nadawcy DR.

Jednocześnie duńska Minister ds. Integracji Inger Støjberg powiedziała w telewizji TV2, że rozmawiała z szwedzkimi władzami na temat umowy, zgodnie z którą uchodźców przejęłaby Szwecja. Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Facebook

Strona główna Wiadomości Dania Nasilają się próby wyjazdu uchodźców z Danii do Szwecji

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...