Ochrona festiwalu Bråvalla potwierdziła co najmniej 11 przypadków molestowania młodych dziewczyn, w trzech przypadkach doszło do aresztowania sprawców, w piątek zgłoszono także jeden gwałt.

Szwedzki nadawca SVT przekazuje informacje od policji o tym, że zatrzymała ona i prowadzi przesłuchania 3 podejrzanych o napaści seksualne, nie ujawniła jednak żadnych danych na temat
napaści ani samych sprawców.

Organizatorzy festiwalu, na którym występowały kiedyś takie gwiazdy jak Kanye West, Robbie Williams czy Iron Maiden, potwierdzili informację o odwołaniu przyszłorocznej edycji imprezy ze względu właśnie na napaście seksualne.

Prokurator oświadczył, że osoby zatrzymane w sprawie napaści zostały po przesłuchaniach zwolnione i nie chciał powiedzieć, czy zostaną im postawiane jakieś zarzuty dodając, że śledztwo wciąż trwa.

Ulf Bowein, menadżer festiwalu odpowiedzialny za bezpieczeństwo został zapytany o to, dlaczego napaści seksualne miały miejsce nawet po wzmocnieniu ochrony i ilości personelu.

Powiedział „To dobre pytanie – zadajcie je sprawcom.”

„Niestety tak jest w każdej społeczności. Jest pewna liczba osób, które popełniają przestępstwa,” dodał.

Bowein zauważył też, że liczba takich sprawa jest w tym roku mniejsza niż w zeszłym. Poprzednie raporty mówiły o 40 przypadkach napastowania dziewcząt przez mężczyzn o ‘zagranicznym pochodzeniu’.

Te doniesienia spowodowały, że jedna z gwiazd, brytyjski zespół Mumfred and Sons, postanowił bojkotować festiwal, aż do czasu poprawienia sytuacji. W tym roku nie wystąpili oni w ogóle.

W zeszłym roku doszło do bardzo wielu seksualnych napaści na szwedzkich festiwalach. Władze szacują, że liczba takich zdarzeń wzrosła w 2016 roku o 1000%.

Ofiarami takich zachowań są zazwyczaj młode dziewczyny, często niepełnoletnie. Siedemnastoletnia Alexandra Larsson jest jedną z ofiar, która opowiedziała o tym co się jej stało: „Najpierw, ktoś kilka
razy dotknął mnie w pośladki. Odwróciłam się i pytałam, kto to był, ale nie otrzymałam odpowiedzi.”

„To powtórzyło się kilka razy. W końcu ktoś dotknął moich genitaliów. Wtedy odwróciłam się i krzyknęłam: „Ktokolwiek to był jest kretynem!”

Festiwale nie są jedynym miejscem, gdzie dochodzi do napaści seksualnych. Liczne raporty pokazują, że taki zdarzenia mają miejsce również na dworcach kolejowych, a nawet w szkołach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.