fbpx

Szwedzki Urząd Skarbowy przypomina o zaległościach podatkowych.

Tysiące podatników w Szwecji może zostać odwiedzonych przez komornika. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy zaległości podatkowe nie zostaną spłacone na czas. Jak tego uniknąć?

W sumie 1,8 mln Szwedów zostało upomnianych, że musi spłacić zaległe podatki. Szwedzka krajowa agencja windykacyjna („Kronofogden” – odpowiednik polskiego BIK-u) bije na alarm i nalega, by wszyscy dotrzymali terminu ze swoimi płatnościami.

„Wszyscy mamy tyle na głowie, że czasem można przeoczyć niektóre obowiązki – na przykład spłatę podatku. Przypominamy więc podatnikom o sprawdzeniu swojej skrzynki pocztowej. Nie warto odwlekać spłaty na ostatnią chwilę”, powiedział Johan Kranz, pracujący w „Kronofogdemyndigheten” (czyli Urzędzie Komornika).

Agencja Podatkowa informuje, że znakomita większość Szwedów spłaca należność fiskalną na czas. Są jednak wyjątki i tak oto w styczniu 2019 roku 34 tys. spraw zostało skierowanych do Krajowej Izby Skarbowej. Wśród tych osób 9500 nie miało wcześniej żadnych długów. Dwie trzecie z nich spłaciły swój podatek w ciągu 30 następnych dni.

Kiedy mieszkaniec Szwecji nie spłaca podatku na czas i jego przypadek zostaje skierowany do Krajowej Izby Skarbowej, nałożona zostaje dodatkowa opłata w wysokości 600 koron (240 PLN). Gdy dana osoba nadal nie spłaci tego długu, negatywnie wpłynie to na jej zdolność kredytową. Utrudnia to uzyskanie kredytu hipotecznego, wynajem mieszkania czy też podpisanie umowy telefonicznej.

W sierpniu każdy mieszkaniec Szwecji otrzymał oświadczenie podatkowe. Wynika z niego, czy dana osoba winna jest zwrot pieniędzy (skatteåterbäring), albo czy w ubiegłym roku nie zapłaciła wystarczająco dużo i musi spłacić zaległości podatkowe (kvarskatt).

Jeśli zaległości wynoszą mniej niż 100 koron (40 PLN), można odroczyć płatność.

Procedura płatności może się różnić w poszczególnych przypadkach. Zależy m.in. od tego, czy spłacasz swoje podatki ze szwedzkiego, czy zagranicznego konta bankowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Skarbowego (w języku angielskim).

Termin płatności to 12 listopada.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki Urząd Skarbowy przypomina o zaległościach podatkowych.

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...