fbpx

Szwedzki Urząd Skarbowy przypomina o zaległościach podatkowych.

Tysiące podatników w Szwecji może zostać odwiedzonych przez komornika. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy zaległości podatkowe nie zostaną spłacone na czas. Jak tego uniknąć?

W sumie 1,8 mln Szwedów zostało upomnianych, że musi spłacić zaległe podatki. Szwedzka krajowa agencja windykacyjna („Kronofogden” – odpowiednik polskiego BIK-u) bije na alarm i nalega, by wszyscy dotrzymali terminu ze swoimi płatnościami.

„Wszyscy mamy tyle na głowie, że czasem można przeoczyć niektóre obowiązki – na przykład spłatę podatku. Przypominamy więc podatnikom o sprawdzeniu swojej skrzynki pocztowej. Nie warto odwlekać spłaty na ostatnią chwilę”, powiedział Johan Kranz, pracujący w „Kronofogdemyndigheten” (czyli Urzędzie Komornika).

Agencja Podatkowa informuje, że znakomita większość Szwedów spłaca należność fiskalną na czas. Są jednak wyjątki i tak oto w styczniu 2019 roku 34 tys. spraw zostało skierowanych do Krajowej Izby Skarbowej. Wśród tych osób 9500 nie miało wcześniej żadnych długów. Dwie trzecie z nich spłaciły swój podatek w ciągu 30 następnych dni.

Kiedy mieszkaniec Szwecji nie spłaca podatku na czas i jego przypadek zostaje skierowany do Krajowej Izby Skarbowej, nałożona zostaje dodatkowa opłata w wysokości 600 koron (240 PLN). Gdy dana osoba nadal nie spłaci tego długu, negatywnie wpłynie to na jej zdolność kredytową. Utrudnia to uzyskanie kredytu hipotecznego, wynajem mieszkania czy też podpisanie umowy telefonicznej.

W sierpniu każdy mieszkaniec Szwecji otrzymał oświadczenie podatkowe. Wynika z niego, czy dana osoba winna jest zwrot pieniędzy (skatteåterbäring), albo czy w ubiegłym roku nie zapłaciła wystarczająco dużo i musi spłacić zaległości podatkowe (kvarskatt).

Jeśli zaległości wynoszą mniej niż 100 koron (40 PLN), można odroczyć płatność.

Procedura płatności może się różnić w poszczególnych przypadkach. Zależy m.in. od tego, czy spłacasz swoje podatki ze szwedzkiego, czy zagranicznego konta bankowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Skarbowego (w języku angielskim).

Termin płatności to 12 listopada.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki Urząd Skarbowy przypomina o zaległościach podatkowych.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...