fbpx

Dania jest w stanie wojny z Islamem

Nowe sondaże pokazują, że duża liczba Duńczyków uważa, że ich kraj jest w stanie wojny z Islamem i jego wyznawcami.

Wyniki badań mówią, że 33% Duńczyków wierzy, że Dania jest w stanie wojny z Islamem, a 56% nie zgadza się z takim twierdzeniem.

W badaniu pytano ludzi czy zgadzają się lub nie zgadzają ze stwierdzeniem, że ‘Dania, razem z resztą zachodniego świata jest w stanie wojny z religią muzułmańską a nie tylko z radykalnymi islamistami.’

11% z 1,045 pytanych osób odpowiedziało, że nie zna odpowiedzi.

Wyniki opublikowane zostały w tygodniu pełnym ataków na cywilów zarówno w Europie jaki i Stanach Zjednoczonych. Za wiele z nich odpowiedzialność przyjęła organizacja terrorystyczna z Bliskiego Wschodu ISIS.

Jørgen Bæk Simonsen, ekspert ds. Islamu z kopenhaskiego uniwersytetu powiedział w duńskiej TV2, że wyniki sondażu są ‘zatrważające’.

„To wynik skłaniający do wniosku, że osiągnęliśmy punkt, gdzie sposób przedstawiania rzeczywistości spowodował, że jedna trzecia obywateli uważa, że prowadzimy wojnę z Islamem.”

W badaniach określono także grupę, która najczęściej uważa, że kraj jest w stanie wojny z muzułmanami. Grupa ta składa się głównie z osób po 70 roku życia, oraz osób z niższym wykształceniem (nie większym niż średnie wykształceniem).

Wśród osób, którzy podali się za zwolenników Duńskiej Partii Ludowej, 60% zgodziło się z podanym stwierdzeniem.

Poseł Duńskiej Partii Ludowej i jej przedstawiciel ds. integracji Martin Henriksen powiedziała TV2, że on nie zgadza się z większością osób głosujących na jego partię.

„Prowadzimy wojnę tylko z częścią Islamu, można też powiedzieć, że trwa wojna kulturowa z częścią bardziej umiarkowanych islamistów. Starają się oni uczynić islam większą siła w duńskim społeczeństwie, używając innych metod niż broń i przemoc.”

Wcześniej opublikowane badania przeprowadzone przez Megafon pokazały, że 3 na 4 Duńczyków uważa, że umiarkowani muzułmanie oraz imamowie powinni znacznie wyraźniej odciąć się od działań terrorystycznych.

Komentując wyniki sondaży Özlem Cekic, muzułmanin oraz były poseł Socjalistycznej Partii Ludowej uważa, że potrzebne jest więcej dialogu i współpracy między muzułmanami oraz nie muzułmanami w Danii.

„Powinniśmy się nawzajem wspierać muzułmanie i nie muzułmanie. Terroryści wygrają wtedy, kiedy skierujemy swój gniew na umiarkowanych muzułmanów zamiast na samych terrorystów,” powiedział Cekic TV2.

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Dania Dania jest w stanie wojny z Islamem

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Z opublikowanych we wtorek statystyk wynika, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu stopy bezrobocia w Szwecji. Kryzys wywołany przez COVID-19 szczególnie...