Malmö. Mężczyzna, który groził wysadzeniem dworca centralnego, zostanie deportowany z kraju.

Mężczyzna, który odgrażał się, że wysadzi w powietrze główny dworzec centralny w Malmö, zostanie deportowany z kraju. Decyzja zapadła w sądzie miejskim w środę, 6 listopada.

44-latek pochodzi z Włoch. 10 czerwca został postrzelony i zatrzymany przez policję na dworcu Malmö centralstation. Groził, że ma ze sobą materiały wybuchowe, przez co stacja została ewakuowana. Dopiero później okazało się, że w jego torbie nie znajdowała się żadna bomba.

„Żart” nie został uznany za śmieszny. W orzeczeniu trybunału sprawiedliwości stwierdzono, że słowa Włocha miały charakter groźby i wzbudziły realny strach u większości ludzi, którzy znajdowali się na dworcu. „Jego słowa wzbudziły skojarzenia z prawdziwymi zamachami bombowymi, których wcale w Szwecji nie brakuje.”

U wielu poszkodowanych stwierdzono silne reakcje lękowe, niektórzy byli przekonani, że poniosą śmierć. Sąd stwierdził, że 44-latek „w nielegalny sposób zastraszył dużą grupę przypadkowych ludzi”.

Mężczyzna wyraził skruchę i przeprosił za swój czyn. „Do momentu tego pseudozamachu wiodłem normalne życie. Mieszkałem w Szwecji od roku. Chodziłem do pracy i nie przypuszczałem, że dojdzie do czegoś takiego”, powiedział enigmatycznie.

Sędzia usłyszał, że 44-latek „właśnie zerwał z dziewczyną”, a ponadto miał gorączkę w dniu „zamachu”. Mężczyzna zapewniał, że pamięta te wydarzenia „jak przez mgłę”. Twierdził też, że był śledzony przez grupę mężczyzn, co bardzo go niepokoiło.

Badanie psychiatryczne wykazało, że w dniu incydentu 44-latek mógł cierpieć z powodu załamania nerwowego. Nie potwierdzono, żeby obecnie przejawiał jakiekolwiek głębsze problemy psychiczne.

Sędzia uznał, że mężczyzna nie musi trafiać do więzienia. Nie skazał też 44-latka na pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

Włoch otrzymał wyrok w zawieszeniu i ma zostać deportowany do swojego kraju. Przez pięć lat nie będzie mógł przyjechać do Szwecji. Poszkodowanym ma zapłacić w sumie 100 tys. koron. To około 40 tys. złotych.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Malmö. Mężczyzna, który groził wysadzeniem dworca centralnego, zostanie deportowany z kraju.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...