Bomba domowej roboty znaleziona obok galerii handlowej.

Kristianstad na południu Szwecji. W poniedziałek ekipa saperów została wezwana w okolice galerii handlowej, gdzie znaleziono materiały wybuchowe.

Śledczy Peter Frostlund określił ładunek jako „czarną bombę proszkową”, która została własnoręcznie skonstruowana w warunkach domowych. Materiał wybuchowy został znaleziony w bezpośredniej okolicy galerii handlowej C4 Shopping, około godz. 21:15.

Jako pierwsi na miejscu pojawili się dziennikarze lokalnej gazety, „Kristianstadsbladet”.

Frostlund informuje, że na interwencję saperów nie trzeba było długo czekać. Specjaliści rozbroili bombę, potwierdzając, że siła jej rażenia nie byłaby duża. Zabezpieczony materiał przesłano na badanie sądowe.

Robert Loeffel, rzecznik policji w Kristianstad, informuje, że śledczy nie do końca wiedzą, komu wybuch miał wyrządzić krzywdę (bomby nie znaleziono wewnątrz galerii). Istnieje szansa, że ktoś zostawił materiał wybuchowy na ulicy, chcąc się go szybko pozbyć.

Nie odnaleziono jak na razie osób podejrzanych o udział w przestępstwie.

Zdjęcia, wykonane na miejscu, ujawniły, że bomba miała kształt butli. Jednak niektóre serwisy informacyjne opisują ją jako termos – który często wykorzystywany jest przez zamachowców. Pojawiają się nawet głosy, że w incydent zamieszani są gangsterzy.

Niespełna miesiąc temu na materiały wybuchowe natrafiono w dzielnicy przemysłowej miasta Malmö. Niektóre przypominały właśnie termos.

Ylva Ehrlin ze szwedzkiej organizacji National Bomb Guard uważa, że w żadnym innym rozwiniętym kraju świata nie notuje się tak wielu eksplozji, jak w Szwecji obecnie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...