-Reklama-

Właściciel luksusowego statku, na którym planowane było umieszczenie uchodźców, po rezygnacji przez Szwedzką Radę ds. Uchodźców z tego pomysłu, musi zabrać statek z portu w którym się znajduje.

Firma zarządzająca statkiem walczyła o zatrzymanie Ocean Gala w porcie Utansjö na szwedzkim wschodnim wybrzeżu od czasu gdy władze gminy Härnösand w kwietniu zabroniły mu postoju w tym miejscu.

W piątek, sąd w Östersund odrzucił apelacją w sprawie zakazu cumowania w porcie. Decyzja ta prawdopodobnie zakończy spory o przyszłość statku jako miejsca zamieszkania uchodźców.

Spory trwały od lutego, gdy Szwecja podpisała z właścicielem statku umowę na umieszczenie na jego pokładzie 1,800 azylantów. Zgodnie z tym planem statek miał być zacumowany w porcie Härnösand-Utansjö, jednak tamtejsze władze gminy odmówiły przyjęcia statku.

Migrationsverket zerwała umowę z armatorem 7 lipca, uważając że wygasła ona z powodu nieotrzymania przez firmę niezbędnych zezwoleń.

Władze odrzuciły także żądania firmy zapłacenia 800,000 koron za każdy dzień postoju statku. Jednak spory cały czas trwały.

Statek Ocean Gala zacumował w porcie Utansjö, gdyż właściciele uważają, że nie jest do tego potrzebna żadna zgoda władz. Natychmiast po przybyciu statku, gmina Härnösand złożyła doniesienie na policję uważając postój statku za nielegalny.

Armator uważa, ze gmina prowadziła kampanię przeciwko niemu, aby zastopować cały projekt i odwołał się do sądu w Östersund.

Dzisiejsze odrzucenie apelacji prawdopodobnie spowoduje opuszczenie portu przez Ocean Gala.

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

-Reklama-