Szwecja planuje rozprawić się z przestępczością gangów

Nikt nie powinien żyć w strachu przed strzelaninami lub gangami, powiedział dziennikarzom premier Stefan Löfven po czwartkowym spotkaniu z rządową radą bezpieczeństwa.

„Potrzebna jest skoordynowana strategia walki z przestępczością gangów. Nikt nie powinien się obawiać strzelanin lub gangów w swoim miejscu zamieszkania,” powiedział. „To przestępcy powinni się bać i nie mieć spokojnego snu a nie ofiary.”

Spotkanie miało miejsce po ostatniej serii zdarzeń w Sztokholmie łączonych z działalnością gangów, a także po licznych strzelaninach w Malmö.

Minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman, który także przemawiał na konferencji zapewnił, że władze zwiększą swoje wysiłki w walce z przestępczością w najbardziej zagrożonych obszarach.

Zapytany, czy centro-lewicowa koalicja przeznaczy więcej pieniędzy na policję, Löfven powiedział, że właśnie szuka takich pieniędzy w nowej propozycji budżetowej, która ma być przedstawiona 18 kwietnia.

W czwartkowej konferencji razem z przedstawicielami policji, prokuratury, służb podatkowych, oraz Szwedzkiej Komisji ds. Przestępstw Finansowych wzięli także udział minister spraw zagranicznych Margot Wallström, minister obrony Peter Hultqvist oraz wicepremier Isabella Lövin.

Pomimo tego, że liczba morderstw w Szwecji w ostatnich dekadach spadała, to jednak wzrosła liczba strzelanin powiązanych z działalnością gangów.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja planuje rozprawić się z przestępczością gangów

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...