-Reklama-

Jeśli Szwedzi zrealizują swoje plany statek ikona, który kiedyś podróżował dookoła globu jako największy statek wycieczkowy, może stać się tymczasowym schronieniem dla ponad 1800 uchodźców.

W listopadzie pojawiły się planu Migrationsverket wykorzystania statku wycieczkowego jako miejsca tymczasowego schronienia dla uchodźców, którzy w 2015 roku przybyli do Szwecji w rekordowej liczbie.

Ilość przybywających uchodźców od tego czasu zmalała, ale władze wciąż pracują nad długofalowymi rozwiązaniami dotyczącymi tymczasowego zakwaterowywania uchodźców przebywających w licznych ośrodkach.

Szwedzka gazeta Aftonbladet ujawniła, że jeden z kontrahentów zaproponował zakwaterowanie na statku, firma US Shipmanagers wystąpiła już o zgodę na zacumowanie statku Ocean Gala w Härnösand, na wschodnim wybrzeżu północnej Szwecji.

„Nie mamy żadnych wymagań, gdzie konkretnie to ma być. Po prostu szukamy odpowiedniej przystani,” powiedział Willis Åberg, rzecznik Migrationsverket.

Jednak lokalni politycy protestują przeciwko umieszczeniu statku w ich mieście argumentując, że będzie to największe szwedzkie centrum dla uchodźców. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie zostanie znalezione odpowiednie miejsce kontrakt straci ważność.

„Miejsce schronienie dla 1000-1800 osób powinno być dokładnie przemyślane, nawet jeśli ma to być tylko rozwiązanie tymczasowe,” powiedział Fred Nilsson, reprezentujący centro-lewicowych Socjaldemokratów w radzie miasta Härnösand.

Statek Ocean Gala został zbudowany w 1982 roku pod nazwą MS Scandinavia i pływał między Nowym Jorkiem a Bahama. Został on później sprzedany firmie Thomson Cruises i służył jako MS Island Escape na morzu Śródziemnym i w okolicach wysp Kanaryjskich.

W czasie gdy został zbudowany był największym statkiem pasażerskim na świecie, mierzy on 185,25 metra długości i ma wyporność 26,747 ton.

W 2015 roku do Szwecji przybyło 160,000 osób poszukujących azylu, w tym roku według Migrationsverket przybędzie ich około 100,000.

-Reklama-