Szwedzka policja wydała ostrzeżenie przed nowym typem oszustw, w których przestępcy podszywają się pod firmę Ikea. Według informacji podanych przez szwedzkie radio, oszuści wykorzystują wiadomości SMS do nakłaniania osób do użycia BankID w celu zalogowania się, co umożliwia im dostęp do prywatnych kont bankowych.
Cecilia Svensson z policji w Regionie Zachodnim, zajmująca się oszustwami, wyjaśniła, że celem przestępców jest skłonienie ofiar do zadzwonienia pod podany w wiadomości numer telefonu. Oszuści następnie usiłują przekonać ofiarę do zalogowania się za pomocą BankID, co jest kluczowym krokiem w wyłudzeniu środków finansowych.
Z kolei przedstawiciel Ikea, Louise Ridell Ehinger, podkreśla, że firma nigdy nie żąda poufnych informacji ani płatności poprzez wiadomości SMS. Ikea apeluje do klientów o nieklikanie w podejrzane linki i zachęca do kontaktu bezpośredniego w przypadku wątpliwości co do autentyczności wiadomości.
Policja podkreśla, że ważne jest, aby nigdy nie identyfikować się za pomocą BankID na prośbę osoby trzeciej oraz nigdy nie udostępniać kodów z bankowości internetowej ani kart płatniczych. Renomowane firmy i instytucje nigdy nie będą prosić o takie działania poprzez niezweryfikowane kanały komunikacji.
Oszuści często stosują taktykę stresowania ofiary, twierdząc, że może ona stracić pieniądze lub że jej bliscy znaleźli się w niebezpieczeństwie. Policja radzi zachowanie spokoju w takich sytuacjach i niepodejmowanie pochopnych działań.
To ostrzeżenie jest częścią ciągłych starań policji o informowanie i chronienie społeczeństwa przed różnymi formami oszustw cyfrowych, które stają się coraz bardziej wyrafinowane.
- Szwecja liderem w branży półprzewodników?
- Przestępstwo BankID, którego możesz się dopuścić – może skutkować karą do dwóch lat więzienia
- Dania ostrzega: Putin przygotowuje ogromne zagrożenie dla Szwecji
- Szwecja odkrywa muzykę country: 60-procentowy wzrost popularności
- Szwecja: Zmiany w mandatach za przejazd na żółtym świetle