Szwedzka Królewska Akademia Nauk wzywa obywateli do noszenia masek ochronnych

Królewska Akademia Nauk, odpowiadająca między innymi za przyznawanie Nagród Nobla, uważa, że władze Szwecji powinny przemyśleć swoją decyzję o niezalecaniu stosowania masek ochronnych w dobie drugiej fali zachorowań na koronawirusa.

W większości krajów europejskich stosowanie masek w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Natomiast Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego dystansuje się od tych obostrzeń i podaje w wątpliwość skuteczność maseczek.

Nowy raport Królewskiej Akademii Nauk ujawnia, że stosowanie masek może odegrać kluczową rolę, jeśli chodzi o ograniczanie infekcji covidowej – zwłaszcza w niedużych, zamkniętych przestrzeniach.

„Mam nadzieję, że ten raport uruchomi debatę na temat masek i przywódcy państwa, niezależnie od opinii Agencji Zdrowia, wezmą ją sobie do serca”, powiedział Staffan Normark, sekretarz Królewskiej Akademii Nauk, kierujący grupą ekspercką zajmującą się wirusem COVID-19.

Na ulicach Szwecji można dostrzec, że przechodnie niechętnie i rzadko zakładają maski ochronne. Podobny stosunek wykazują politycy, którzy nawet podczas publicznych wystąpień pokazują się z reguły bez osłoniętej twarzy.

Agencja Zdrowia Publicznego uważa, że wprowadzanie obowiązku noszenia masek wywoła falę błędnych reakcji: Szwedom będzie towarzyszyło fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które osłabi dystans społeczny.

Anders Tegnell: „Noszenie maseczek ochronnych nie ma już sensu”

Ponieważ liczba nowych infekcji covidowych wzrasta, 24 listopada w Szwecji wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Być może właśnie z powodu nasilonych restrykcji rośnie też sprzedaż masek ochronnych w aptekach. Sieć Apotea zanotowało wzrost sprzedażowy na poziomie 360% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Z powodu koronawirusa w Szwecji zmarło dotąd 6410 osób.

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Szwedzka Królewska Akademia Nauk wzywa obywateli do noszenia masek ochronnych

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...