Spada stopa bezrobocia w Szwecji

Bezrobocie w Szwecji w październiku znów spadła – już drugi miesiąc z rzędu. Wszystko to pomimo rosnącej liczby nowych infekcji koronawirusowych. Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. i spadła o 0,3 proc. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Dane ujawnia urząd statystyczny Statistics Sweden.

Urząd statystyczny interpretuje te dane w sposób pozytywny: oznaczają, że ustabilizował się zarówno poziom zatrudnienia, jak i bezrobocia w kraju. Stopa bezrobocia osiągnęła swój krytyczny moment w czerwcu. Teraz, według ekspertów, sytuacja na rynku pracy powoli się poprawia.

Analitycy ostrzegają jednak, że bezrobocie może jeszcze wzrosnąć – pandemia potrwa bowiem jeszcze wiele miesięcy. Związani ze Swedbankiem ekonomiści, Knut Hallberg i Carl Nilsson, obawiają się, że w niedalekiej przyszłości koronawirus może mocno dotknąć rynek pracy, prowadząc do negatywnych konsekwencji.

Johanna Jeansson, analityczka Bloomberg Economics, powiedziała: „Podejrzewamy, że ożywienie rynku pracy może zostać ostudzone przez powrót koronawirusa. Nowe ograniczenia uderzają w popyt na usługi wymagające dużej siły roboczej. Polityka fiskalna to dobre narzędzie, które pomoże w złagodzeniu pandemicznego ciosu. To ona może ożywić gospodarkę w 2021 roku.”

Choć Szwecja długo rezygnowała z wprowadzenia narodowego lockdownu, ostatecznie wejdzie on w życie 24 listopada. Zgodnie z nowymi przepisami, zakazana zostanie sprzedaż alkoholu po godzinie 22:00, a w miejscach publicznych nie będzie mogło gromadzić się więcej niż osiem osób. Władze wzywają Szwedów, by absolutnie unikali kontaktów z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego.

Magdalena Andersson, minister finansów, rozważa wprowadzenie planu stymulacji gospodarczej w Szwecji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...