Göteborg: 11 mld koron zostanie przeznaczonych na inwestycje w „problematycznych” dzielnicach

Władze Göteborga mają w planach wydać 11 mld koron (ok. 4,8 mld PLN) na inwestycje w najbardziej problematycznych dzielnicach miasta, gdzie zakłócony jest porządek społeczny. Kilka z nich figuruje w policyjnych raportach jako strefy „no-go”.

Inwestycje obejmą sześć dzielnic miejskich, a ich celem jest konsekwentne usunięcie tych obszarów z wykazu policji na najbliższe lata. Środki zostaną przeznaczone m.in. na usuwanie aktów wandalizmu (takich jak graffiti), projekty budowlane, zwiększoną ochronę bezpieczeństwa oraz  system zarządzania odpadami. O planowanych inwestycjach informuje Sveriges Television.

Terje Johansson, dyrektor generalny firmy Framtiden, zarządza grupą pracowników z różnych sektorów, którzy odpowiedzialni będą za kolejne prace. Według Johanssona plan usunięcia dzielnic z rejestru obszarów problematycznych jest ambitny i godzien pochwały, a przede wszystkim możliwy do zrealizowania.

W dzielnicy Gårdsten, jak zauważa Johansson, doszło do szeregu zmian, głównie z powodu działalności miejskiego przedsiębiorstwa mieszkaniowego.

Jak zaplanowano, 7,5 mld koron zostanie przeznaczonych na realizację projektów budowlanych w następujących obszarach: Biskopsgården, Tynnered, Hjällbo, Bergsjön, Hammarkullen, Lövgärdet. Ten odcinek projektu ma zostać wykonany w ciągu dziesięciu lat.

W problematycznych dzielnicach obowiązywać będzie ponadto zakaz nielegalnego wynajmu mieszkań i pokoi, polityka zerowej tolerancji dla przestępczości i ochrona mieszkańców przez siedem dni w tygodniu.

We wrześniu lokalna policja poinformowała, że dużo bardziej niż wojny gangów i handel narkotykami martwi ją przestępczość wśród imigrantów i „przemoc o podłożu etnicznym”.

„W centrum Göteborga często mają miejsca akty przemocy w wykonaniu Afgańczyków i Syryjczyków, czasem też imigrantów z Somalii. Walczą oni między sobą, sprzedając nielegalne używki” – czytamy w raporcie policyjnym. Wynika z niego, że w mieście częste są też akty dźgania nożem oraz zbrodnie przy użyciu broni ulicznej.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...