Home WiadomościSzwecja Erdogan: Nie liczcie na poparcie dla wniosku do NATO

Erdogan: Nie liczcie na poparcie dla wniosku do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mówi, że Szwecja nie powinna oczekiwać, że Turcja poprze szwedzki wniosek o przyjęcie do NATO, podaje agencja AP. „To się nie stanie”, mówi Erdogan.

Komunikat pojawia się po tym, jak w sobotę skrajnie prawicowy prowokator Rasmus Paludan spalił Koran w pobliżu ambasady Turcji w Sztokholmie.

Erdogan nazywa palenie Koranu obrazą dla wszystkich, nie tylko muzułmanów. Krytykuje również władze Szwecji za to, że pozwoliły grupom kurdyjskim demonstrować z flagami PKK.

„Pozwala Pan organizacjom terrorystycznym na amok, a następnie oczekuje wsparcia w celu przyłączenia się do NATO. Tak się nie stanie.” – powiedział Erdogan w poniedziałek we wstępnym komentarzu do sobotniego wydarzenia, jak informuje agencja AP.

Minister spraw zagranicznych Tobias Billström w pisemnym oświadczeniu dla agencji informacyjnej TT stwierdza, że nie chce komentować słów Erdogana. „Nie mogę skomentować oświadczenia z dzisiejszego wieczoru, ale chcę zrozumieć, co dokładnie zostało powiedziane. Ale Szwecja będzie respektować porozumienie, które istnieje między Szwecją, Finlandią i Turcją w sprawie naszego członkostwa w NATO” – pisze Billström.

Erdogan określa palenie Koranu jako przestępstwo z nienawiści, które nie powinno być chronione przez wolność słowa. „Ci, którzy dopuścili do takiej hańby przed naszą ambasadą, nie mogą już oczekiwać od nas żadnej dobrej woli.” – powiedział turecki prezydent, jak podaje AP.

Kilka krajów muzułmańskich, w tym Turcja, zaprotestowało, że Rasmus Paludan otrzymał zgodę na spalenie Koranu. Przed konsulatem generalnym Szwecji w Istambule w Turcji i przed ambasadą w Bagdadzie w Iraku zorganizowano demonstracje przeciwko Szwecji. Premier Ulf Kristersson potępił palenie Koranu i nazwał je „głębokim brakiem szacunku”. Jednocześnie zaznaczył, że wolność słowa jest „fundamentalną częścią demokracji”.

Wraz z Węgrami Turcja jest jedynym krajem NATO, który nie ratyfikował jeszcze wniosku Szwecji i Finlandii o przystąpienie do sojuszu obronnego. Umowa Szwecji i Finlandii z Turcją zawiera szereg punktów, które muszą być spełnione, zanim będzie można powiedzieć tureckie „tak”. Podczas gdy ton Turcji uległ zaostrzeniu, Węgry zasygnalizowały swoje poparcie dla Szwecji i Finlandii w NATO, przy czym oczekuje się, że wiosną w węgierskim parlamencie zapadnie zgoda.

Przeczytaj również