Nowy raport Szwedzkiej Agencji Zarządzania Kryzysowego stwierdza, że w kraju jest za mało schronów do ochrony mieszkańców w przypadku ataku.

Obecnie w Szwecji znajduje się 65,000 schronów, które mogą pomieścić 7 milionów osób.

Ostatni schron został zbudowany ponad 15 lat temu, a w tym roku populacja Szwecji przekroczyła 10 milionów ludzi. Według agencji, która jest powołana do zapewniania bezpieczeństwa kryzysowego w Szwecji, konieczna jest budowa nowych schronów.

Raport, który powstał na zlecenie rządu, rekomenduje budowę kolejnych 50,000 bunkrów w ciągu 10 lat, zaczynając od 2019 roku. Koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 2 miliardy koron.

Najwięcej nowych schronów miałoby powstać w Sztokholmie, okręgu Norbotten na dalekiej północy, na wyspie Gotlandii oraz w regionie Öresund wraz z Malmö.

Oprócz budowy nowych schronów konieczne jest także odnowienie tych już istniejących co według szacunków ma kosztować miliard koron. Między innymi ma zostać ulepszona wentylacja oraz zwiększona ilość sprzętu do ratowania życia.

Szwedzkie bunkry są zlokalizowane w budynkach mieszkalnych, biurowych a także w wielu mniej oczywistych lokalizacjach. Zostały zaprojektowane tak, aby chronić ludność przed ‘wszystkimi rodzajami broni jakie mogą zostać użyte.’ Według agencji zapewniają one ochronę między innymi przed fala uderzeniową, bronią biologiczną, pożarami oraz promieniowaniem jonizującym.

Szwecja w ostatnich latach zwiększa swoje nakłady na obronność. Wprowadzono pewną formę poboru do wojska, a od 2016 roku wojska znów mają stałą bazę na Gotlandii, która może być jako strategiczny punkt jednym z pierwszych celów rosyjskiego ataku.

Lokalizacja bunkrów w Szwecji jest przedstawiona na poniżej zamieszczonej mapie. W czasach pokoju bywają one używane do innych celów, są na przykład garażami. W Szwedzkiej stolicy zawsze jesteś w pobliżu jednego z takich zapewniających bezpieczeństwo schronów.  

-Reklama-