Trzech pracowników szwedzkiego nadawcy SVT zostało skazanych za handel ludźmi, po tym jak w 2014 roku przemycili oni z Grecji 15-letniego syryjskiego chłopca do Szwecji.

Szwedzki dziennikarz Fredrik Önnevall wraz z dwoma innymi pracownikami publicznej telewizji został w tym tygodniu skazany przez sąd okręgowy w Malmö za handel ludźmi. Cała trójka została skazana na 75 godzin prac społecznych, jednak prawnicy oskarżonych zapowiadają złożenie apelacji od wyroku.

Lennart Svensäter, prezes sądu najwyższego powiedział, że nie spodziewa się, żeby ta trójka pracowników SVT znów chciała popełnić przestępstwo. Dodał on: „To nie są kryminaliści w normalnym tego słowa znaczeniu.”

Szwedzkie radio przypomina, że wcześniejszy wyrok mówił o 3 miesiącach więzienia – ale obecnie sędziowie wzięli pod uwagę wyjątkowość tej sprawy i uznali, że w tych okolicznościach kara więzienia nie jest konieczna.

Önnevall oraz jego koledzy bronili swojego działania tłumacząc, że przywieźli Syryjczyka do Szwecji z powodów humanitarnych.

„Po drodze byli oni w wielu krajach, gdzie mogli wystąpić o status uchodźcy. Jeśli w tych mijanych krajach jest prawna możliwość wystąpienia o azyl to nie widzę humanitarnych powodów, dlaczego nie wystąpiono o azyl w jednym z tych krajów,” powiedział Svensäter.     

Prawnik Önnevalla Björn Benschöld powiedział: „Uważamy, że sąd nie wziął w wystarczającym stopniu pod uwagę okoliczności, które podkreślaliśmy w czasie procesu. Wszystko było podyktowane humanitarnym odruchem.”

Skazanie pracowników jest jednym ze skandali dotyczących publicznego nadawcy. We wrześniu pracownik szczebla administracyjnego został przyłapany na próbie ‘kupna dziewictwa’ czternastoletniej dziewczynki.  

Dziewczynka w rzeczywistości była szwedzką dziennikarką śledczą Lisah Silfwer, która produkuje program Crime Center.

W wielu krajach Europy o przemycanie imigrantów zostały oskarżone znane osoby. W tym miesiącu szwajcarska polityk Lisa Bosia Mirra, radna ze Szwajcarskiej Partii Socjaldemokratycznej została oskarżona o przemycenie do kraju 24 imigrantów z Afryki.

Mirra została uznana za winną i otrzymała wyrok 2 lat więzienia w zawieszeniu oraz karę grzywny. Ona także zapowiedziała złożenie apelacji od wyroku.

Menedżer w szwedzkiej telewizji SVT przyłapany na próbie kupna dziewictwa nieletniej dziewczyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.