fbpx

Statystyki Urzędu Imigracyjnego. Potężny napływ Hindusów w celach zarobkowych.

Premier Stefan Löfven obiecywał, że skala migracji społecznych zostanie w Szwecji zredukowana do „europejskiego minimum”. Tak się jednak nie stało, czego dowodzą statystyki Urzędu Imigracyjnego. Do kraju przybywa wielu Azjatów, szukających lepszego zarobku.

W roku 2019 przyznano w Szwecji 119 568 zezwoleń na pobyt. Statystyki podobne są do tych sprzed dwunastu miesięcy, kiedy deklarowano, że w całym 2018 r. w kraju osiedliło się 132 696 cudzoziemców z oficjalnie udzielonym pozwoleniem pobytu.

43 233 pozwolenia przyznano imigrantom mającym rozpocząć w Szwecji pracę, a 19 201 – osobom ubiegającym się o azyl polityczny.

Okazuje się też, że coraz mniej jest adoptowanych dzieci z zagranicy. W całym 2019 r. tylko 62 zaadoptowane osoby niepełnoletnie otrzymały od państwa zezwolenie na pobyt w Szwecji.

Eksperci mówią o zmianie charakteru imigracji: coraz więcej cudzoziemców przybywa do Szwecji w celach zarobkowych. Wpływa to w znacznej mierze na kraj pochodzenia napływających osób. Wśród pracujących imigrantów najwięcej naliczono Hindusów. Osoby pochodzenia indyjskiego (13 129) zdeklasowały Syryjczyków (9 082) i Afgańczyków (8 677), jeśli chodzi o imigrację pracowniczą.

Do Szwecji chętnie przybywają też mieszkańcy Tajlandii i Chin.

Löfven już w 2015 roku deklarował, że liczba imigrantów, napływających do Szwecji, spadnie do „europejskiego minimum”. Jednak dziennikarz Håkan Boström, piszący dla „Göteborgs-Posten”, uważa zapewnienia premiera za mrzonki.

„Wygląda to trochę tak, jakby wysoko postawieni politycy w Sztokholmie postrzegali mieszkańców kraju w kategorii «pracowników firmy». Wiadomo, że każdego pracownika da się wymienić i można pozyskać nowych rekrutów. Jednak to, czego pracownicy chcą, to wspólna tożsamość, tradycja i kultura” – czytamy w felietonie Boströma. Według dziennikarza wszelkie rozmowy polityków na temat „ludzkiej godności” są fikcją, a obywatele stają się w „narzędziami” w rękach władzy.

Począwszy od roku 1980 w Szwecji wydano ok. 2,4 mln zezwoleń na pobyt.

Socjaldemokraci proponują ostrzejsze prawo dotyczącego imigracji zarobkowej do Szwecji

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Statystyki Urzędu Imigracyjnego. Potężny napływ Hindusów w celach zarobkowych.

Warto przeczytać

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Szwecja podniosła podatek od alkoholu

W ramach ustawy budżetowej mającej na celu ożywienie gospodarki szwedzki rząd podniósł podatki na alkohol, aby sfinansować strategię obronną kraju.