Większa niż kiedykolwiek wcześniej liczba polityków chce aby parlament głosował nad porzuceniem zmiany czasu, co ma prowadzić do oszczędności energii w czasie najciemniejszych szwedzkich miesięcy.

Szwecja cofa zegarki 30 października, jednak każdego roku słychać głosy wzywające do zarzucenia takiej praktyki, gdyż mieszkańcy otuleni w zimowe ubrania pamiętają letnie grillowanie gdy słońce świeciło dłużej popołudniami.

Szwedzcy parlamentarzyści wydają się być bardziej niż kiedykolwiek zmęczeni zimowymi ciemnościami. W tym roku w parlamencie pojawiło się 5 petycji wzywających do przyjęcia czasu letniego na cały rok – jest to więcej petycji niż wcześniej było łącznie od 2000 roku.

„Wydaje się, że światło potrzebne o świcie gdy doi się krowy i załatwia podobne sprawy to rzecz z przed ponad 100 lat, obecnie ludzie mają większa szansę skorzystać ze słońca popołudniu,” powiedział Mathias Sundin, członek parlamentu z Partii Liberalnej.

Jedyną partią oficjalnie popierającą zerwanie ze zmianami czasu jest Partia Zielonych, mniejszościowy partner w centrolewicowej koalicji rządzącej, więc losy takiej propozycji nie są jeszcze przesądzone.

Technicznie rzecz biorąc, to ‘czas zimowy’ jest czasem podstawowym, a ‘czas letni’ jest nową praktyką przesuwania wskazówek o godzinę do przodu podczas letnich miesięcy. Szwecja po raz pierwszy wprowadziła tą koncepcję w 1916 roku, jednak po skargach farmerów zostało to szybko zarzucone. Następną próbę podjęto dopiero w 1980 roku.

Prawie wszystkie europejskie kraje używają czasu letniego, oprócz Islandii, Białorusi, Gruzji i Armenii. Cała Unia Europejska zmienia czas w tym samym momencie, w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października w nocy o godzinie 1 GMT. Jednak Sundin argumentuje, że Szwecja może sama dokonać zmiany.

„Parlament może powiedzieć ‘chcemy tak zrobić’ i wezwać UE do podobnej decyzji, jeśli nie możemy to zrobić sami.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.