Szwedzcy politycy spierają się o zmianę czasu

Większa niż kiedykolwiek wcześniej liczba polityków chce aby parlament głosował nad porzuceniem zmiany czasu, co ma prowadzić do oszczędności energii w czasie najciemniejszych szwedzkich miesięcy.

Szwecja cofa zegarki 30 października, jednak każdego roku słychać głosy wzywające do zarzucenia takiej praktyki, gdyż mieszkańcy otuleni w zimowe ubrania pamiętają letnie grillowanie gdy słońce świeciło dłużej popołudniami.

Szwedzcy parlamentarzyści wydają się być bardziej niż kiedykolwiek zmęczeni zimowymi ciemnościami. W tym roku w parlamencie pojawiło się 5 petycji wzywających do przyjęcia czasu letniego na cały rok – jest to więcej petycji niż wcześniej było łącznie od 2000 roku.

„Wydaje się, że światło potrzebne o świcie gdy doi się krowy i załatwia podobne sprawy to rzecz z przed ponad 100 lat, obecnie ludzie mają większa szansę skorzystać ze słońca popołudniu,” powiedział Mathias Sundin, członek parlamentu z Partii Liberalnej.

Jedyną partią oficjalnie popierającą zerwanie ze zmianami czasu jest Partia Zielonych, mniejszościowy partner w centrolewicowej koalicji rządzącej, więc losy takiej propozycji nie są jeszcze przesądzone.

Technicznie rzecz biorąc, to ‘czas zimowy’ jest czasem podstawowym, a ‘czas letni’ jest nową praktyką przesuwania wskazówek o godzinę do przodu podczas letnich miesięcy. Szwecja po raz pierwszy wprowadziła tą koncepcję w 1916 roku, jednak po skargach farmerów zostało to szybko zarzucone. Następną próbę podjęto dopiero w 1980 roku.

Prawie wszystkie europejskie kraje używają czasu letniego, oprócz Islandii, Białorusi, Gruzji i Armenii. Cała Unia Europejska zmienia czas w tym samym momencie, w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października w nocy o godzinie 1 GMT. Jednak Sundin argumentuje, że Szwecja może sama dokonać zmiany.

„Parlament może powiedzieć ‘chcemy tak zrobić’ i wezwać UE do podobnej decyzji, jeśli nie możemy to zrobić sami.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy politycy spierają się o zmianę czasu

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...