Szwedki zmuszone są na poród udawać się do Finlandii z powodu przepełnienia szpitali

Przepełnienie szwedzkich szpitali zmusiło rodziny do szukania innych miejsc do rodzenia.

Według raportu SVT w grudniu 3 rodziny z okręgu Uppland udały się w terminie porodu do Finlandii, gdyż w Szpitalu Klinicznym w Uppsali na oddziale położniczym nie było wolnych miejsc.

„Tak to prawda, że Szwedki muszą rodzić w Åbo (w Finlandii) z powodu braku miejsc w Szwecji,” powiedział Erik Norrman, dyrektor oddziału położniczego szpitala w Uppsali.

„Sami rozpoczęliśmy ten proces wysyłania rodzin po tym jak sprawdziliśmy wszystkie miejsca w Szwecji. Żadne szpital kliniczny w kraju nie chciał przyjąć tych rodzin,” powiedział dyrektor.

Brak miejsc w specjalistycznych klinikach położniczych (tych przeznaczonych do opieki nad wcześniakami) jest według Norrmana problemem całej Szwecji.

„Jeśli rodzina ma jakiekolwiek podejrzenia, że dziecko będzie potrzebować specjalistycznej opieki, zawsze wtedy chcemy, żeby poród odbywała się w szpitalu klinicznym, tak aby można było się zająć chorym dzieckiem. Jednak w Szwecji mamy ograniczoną liczbę miejsc w takich szpitalach i jeśli wszystkie są zajęte trzeba wymyślić inne rozwiązanie – poprosiliśmy więc o pomoc Finów,” dodał.

Lokalni politycy obiecali zająć się rozwiązaniem problemu braku miejsc.
„Niedługo podejmiemy decyzje o powstania kolejnego oddziału położniczego, więc będzie dostępnych więcej miejsc. Ale przede wszystkim musimy także zadbać o warunki zatrudnienia personelu, tak żeby zawsze miał kto się zająć zgłaszającymi się pacjentami,” powiedziała Vivianne Macdisi, przedstawicielka partii Socjaldemokratów w radzie szpitala.

Szwedzka opieka położnicza w ostatnich latach była często poruszanym publicznie tematem, właśnie ze względu na brakujące miejsca dla rodzących.

W tym roku zmarło dziecko kobiety, która w zaawansowanej ciąży została odesłana z przepełnionego szpitala na południu kraju. A w 2014 roku głośny stał się przypadek Szweda, która odebrał poród swojej narzeczonej w taksówce, po tym jak zostali odesłani przez położną, która powiedziała, że w całym Sztokholmie nie ma dla kobiety wolnego miejsca.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...