fbpx

Coraz większa liczba duńskich dzieci zmienia swoją płeć

W tym roku chęć zmiany płci w Danii wyraziło dwa razy więcej dzieci niż wynosiły przewidywania.

Od stycznia Klinika Seksuologiczna w Kopenhadze oferuje terapię hormonalna wszystkim nieletnim, którzy uważają, że urodzili się nie z tą płcią biologiczną co powinni.

Klinika przewidywało, że zgłosi się do nie około 50 nieletnich, jednak ich liczba zaledwie w ciągu pierwszych 6 miesięcy przekroczyła 130 osób, podała w środę agencja Ritzau.

W Danii, dzieci od 12 roku życia być poddawane terapii obniżającej poziom hormonów, zwanej także blokowaniem dojrzewania, aby zahamować rozwój organów płciowych oraz powstrzymać takie zmiany jak pojawianie się owłosienia u chłopców albo miesiączka u dziewczynek.
Gdy osoby takie osiągną wiek 16 lat mogą być poddane pełnej terapii hormonalnej w większości już nieodwracalnej.

Domaganie się zmian płci przez dzieci nie dziwi duńskiej LGBT, organizacji gejów, lesbijek, biseksualistów oraz osób transpłciowych.

„Duża liczba zgłoszeń w krajach nordyckich jest spowodowana tym, że bardzo późno zaoferowano tutaj taką terapię,” powiedziała przedstawicielka tej organizacji Linda Thor Pedersen.

„Znacznie więcej dzieci może teraz otrzymać pomoc i zdecydować się czy chce terapii jeszcze przed okresem dojrzewania,” dodała.

Pedersen powiedziała, że zmiany jakie zachodzą w ciele podczas dojrzewania znacznie utrudniają późniejszą zmianę płci.

„U transpłciowych dziewczynek pozostają większe jabłka Adama, a transpłciowi chłopcy mają szersze biodra. To są rzeczy, z którymi pozostaną już na zawsze, bo nie można tego zmienić operacyjnie.”

Według raportu Jyllands-Posten nie tylko w Danii coraz więcej nieletnich zgłasza chęć zmiany płci. W Szwecji, w 2012 roku terapię przechodziło zaledwie czworo dzieci, w tym roku ma to być około 200.

W Wielkiej Brytanii według danych kliniki zmiany płci The Tavistock and Portman NHS Foundation Trust liczba dzieci chcących zmiany wzrosła z 97 w 2009/10 roku do 1,419 w 2015/16 roku.
Od 1 stycznia ‘bycie osobą transpłciową’ nie będzie już w Danii klasyfikowane jako choroba psychiczna co uznane została za wielki krok dla całej światowej populacji osób transpłciowych.

Dzieci mogą legalnie zmienić swoją płeć

Strona główna Wiadomości Dania Coraz większa liczba duńskich dzieci zmienia swoją płeć

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...