Choć nosi królewską koronę, zawsze jest blisko ludzi. Księżna Wiktoria złożyła niezapowiedzianą wizytę dzielnym strażakom, którzy walczą z pożarami lasów. Ogień zdewastował znaczną część szwedzkiej zieleni, a mundurowi wciąż próbują go ugasić. Odwiedziny Wiktorii w jednym z obozów strażackich wzbudziły olbrzymie zainteresowanie mediów.
Towarzyszyła Wiktorii najbliższa rodzina: mąż Daniel Westling oraz król Karol XVI Gustaw. By zjawić się w jednym z poszkodowanych regionów, spadkobierczyni korony specjalnie przerwała swoje wakacje.
W poniedziałkowy poranek Wiktoria i Daniel odwiedzili Färilę – małe miasteczko leżące w gminie Ljusdal. Na mapie Szwecji jest to jedno z najgorzej dotkniętych przez ogień miejsc.
Upały i susza bezpośrednio przyczyniły się do wybuchu pożarów. Były one tak ciężkie do ujarzmienia, że z pomocą wyruszyły do Skandynawii jednostki ratownicze z całej Europy (między innymi z Polski i Niemiec). Księżna Wiktoria miała okazję poznać fińskich i polskich strażaków. Zdjęcia z wizyty pojawiły się na jej instagramowym profilu.
Do spotkania z bohaterami doszło też na lotnisku w Färili. To stąd na akcję wysyłano liczne samoloty i helikoptery przeciwpożarowe. Ogień gaszono z wysokości, zrzucając na płonące lasy bomby wodne.
Król Karol XVI Gustaw – bez Wiktorii i Daniela – zawitał w Pålgård (gmina Ragunda). Sytuacja wywołana przez wybuchy ognia bardzo go niepokoi. Jeszcze w lipcu król wydał oficjalne oświadczenie:
„Jesteśmy zaniepokojeni rozwojem wydarzeń związanych z licznymi pożarami – zarówno ja, jak i członkowie rodziny królewskiej. Tegoroczne lato okazało się niebywale suche i upalne, a wywołany przez nie ogień zaczął siać spustoszenie. By powstrzymać pożar i zmniejszyć dalsze szkody, podjęto stanowcze działania. Doskonale wyszkoleni specjaliści robią co mogą, by ugasić płomienie.”
Król obiecał, że pomoże każdemu, kto na wsparcie zasługuje:
„Chcę zaoferować pomoc wszystkim Szwedom: każdemu, kto został dotknięty tą okropną tragedią. Wszystkim natomiast, którzy w tej stresującej chwili dokonali poświęceń i ruszyli na pomoc innym – a więc ekipom ratunkowym, służbom obronnym, personelowi opieki medycznej, wolontariuszom – mówimy: dziękuję. Wasze zaangażowanie i wysiłek są bezcenne.”
Tak nasilone pożary są dla Skandynawii nowością. 18 lipca w okolicy koła podbiegunowego płonęło aż jedenaście lasów.
Pożarom na Starym Kontynencie przygląda się Copernicus Earth – współrealizowany przez Komisję Europejską program obserwacyjny. Dwa tygodnie temu odnotowano, że Europę trawi aż sześćdziesiąt mniejszych lub większych pożarów. Poza Szwecją, objęły one między innymi Norwegię, Finlandię oraz Rosję.
Gdy władze szwedzkie poprosiły Europę o wsparcie, spotkały się z zaskakująco szybkim odzewem. Z samej Norwegii nadesłano sześć helikopterów gaśniczych.
Na terenie Szwecji wylądowały też dwa samoloty przeciwpożarowe Canadair CL-415, przesłane przez Włochy. Każdy z nich podczas pojedynczego lotu jest w stanie zrzucić z wysokości ponad 6 tys. litrów wody. Śmigłowce brały udział w akcjach ratunkowych w regionie Örebro (Szwecja środkowa).
Wiktoria Bernadotte (41 l.) jest pierwszą następczynią tronu monarszego. Jeżeli faktycznie zostanie Królową, będzie trzecią od trzystu lat władczynią-kobietą.
Wiktoria i Daniel mają dwoje dzieci. Stella (6 l.) jest księżną Östergötlandu. Oskar, urodzony w 2016 roku, posiada tytuł księcia Skanii.