W Szwecji złodzieje dokonali masowej kradzieży truskawek z pola

Jedną z największych Szwedzkich obsesji jedzeniowych są truskawki, ich wielka kradzież z pola w okolicach Uppsali, dobitnie pokazuje jak wartościowe są tutaj te owoce.

W tym tygodniu skradziono z pola położonego na północ od Uppsali truskawki, które mogłyby wypełnić 1,500 łubianek. Poszkodowany właściciel zorientował się dopiero, gdy w środę przyjechał na pole, aby zająć się zbiorem owoców.

Według Fredrika Höreniusa właściciela plantacji truskawek Ulva-Gubben z pola zniknęły truskawki warte 50-70,000 koron (~22-30 tys. zł). Według niego zebranie owoców wymagało pracy 15 do 20 osób.

Nasilenie kradzieży ma prawdopodobnie związek z dużym brakiem truskawek w tym roku w Szwecji z powodów którego ceny tych owoców są bardzo wysokie.  

W 2004 roku z pola w Öland skradziono truskawki o wartości 100,000 koron (~44 tys. zł). Dokonała tego prawdopodobnie dobrze zorganizowana grupa, która szybko przewiozła je i sprzedała w Sztokholmie i Göteborgu.

Jeszcze większej kradzieży dokonano w 2015 roku z plantacji Vinslöv, gdzie skradziono 3,420 litrów owoców. Policja znalazła wtedy jedną trzecia skradzionych truskawek wraz z samochodem użytym do ich kradzieży, niestety według właściciela nie nadawały się one już do spożycia.

Rolnik z Uppsali, który stracił w tym roku swoje zbiory, będzie musiał zatrudnić na dłużej strażników, których już używał do ochrony swoich pół przed świętem Midsommar – kiedy zużywa się mnóstwo truskawek.

Strona główna Wiadomości Szwecja W Szwecji złodzieje dokonali masowej kradzieży truskawek z pola

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...