fbpx

Szwecja organizuje pierwszy festiwal muzyczny tylko dla kobiet

Spowodowane jest to licznymi napaściami seksualnymi na kobiety podczas innych festiwali.

W Szwecji po licznych doniesieniach o seksualnym napastowaniu kobiet na muzycznych festiwalach w całym kraju postanowiono zorganizować pierwszy festiwal tylko dla kobiet.

Niedawno ogłoszono, że największy festiwal muzyczny Bråvalla w 2018 nie odbędzie się, gdyż w tym roku zgłoszono w jego trakcie 23 napaści seksualne i 4 gwałty.

Festiwal Bråvalla odbywał się w zeszłym tygodniu od 28 czerwca do 1 lipca i brały w nim udział takie zespoły jak The Killers, System of a Down oraz The Chainsmokers.

Jedna kobieta twierdziła, że mężczyzna zmusił ją do seksu po tym jak zmieniła ona zdanie. Organizatorzy festiwalu potwierdzili, że na imprezie doszło do wielu przestępstw: „Niektórzy mężczyźni… najwyraźniej nie potrafią się zachować. To wielki wstyd.”

„Zdecydowaliśmy się więc nie organizować tego wydarzenia w 2018 roku.”

W odpowiedzi na liczne ataki seksualne szwedzka artystka komediowa i prezenterka radiowa Emma Knyckare rzuciła na Twiterze propozycję zorganizowania festiwalu rockowego bez udziału mężczyzn:

„Co myślicie o zorganizowaniu festiwalu, gdzie nie wpuszczano by mężczyzn i kontynuowaniu go aż WSZYSCY mężczyźni nauczą się zachowywać?”

Jej propozycja została potraktowana bardzo poważnie i w miejsce festiwalu w Bråvalla zostanie w przyszłym roku zorganizowany pierwszy festiwal bez mężczyzn.

Po otrzymaniu wielkiej fali wsparcia od fanów, Knyckare potwierdziła na Instagramie: „Pierwszy wolny od mężczyzn festiwal pojawi się przyszłego lata.”

„W najbliższych dniach zbiorę utalentowanych organizatorów i liderów, aby utworzyć grupę organizatorów festiwalu, usłyszycie o nas znów, gdy ruszymy dalej.”

To nie jest pierwszy przypadek, kiedy w Szwecji pojawia się fala seksualnych napaści na festiwalach.

Odbywający się w Sztokholmie festiwal ‘We Are STHLM’ w latach 2014 i 2015 także był miejscem, gdzie dochodziło do wielu przestępstw seksualnych. Po tych wydarzeniach Stowarzyszenie Niezależnych Festiwali rozpoczęło dużą kampanię dotyczącą bezpieczeństwa na dużych imprezach muzycznych.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja organizuje pierwszy festiwal muzyczny tylko dla kobiet

Warto przeczytać

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...