Spowodowane jest to licznymi napaściami seksualnymi na kobiety podczas innych festiwali.

W Szwecji po licznych doniesieniach o seksualnym napastowaniu kobiet na muzycznych festiwalach w całym kraju postanowiono zorganizować pierwszy festiwal tylko dla kobiet.

Niedawno ogłoszono, że największy festiwal muzyczny Bråvalla w 2018 nie odbędzie się, gdyż w tym roku zgłoszono w jego trakcie 23 napaści seksualne i 4 gwałty.

Festiwal Bråvalla odbywał się w zeszłym tygodniu od 28 czerwca do 1 lipca i brały w nim udział takie zespoły jak The Killers, System of a Down oraz The Chainsmokers.

Jedna kobieta twierdziła, że mężczyzna zmusił ją do seksu po tym jak zmieniła ona zdanie. Organizatorzy festiwalu potwierdzili, że na imprezie doszło do wielu przestępstw: „Niektórzy mężczyźni… najwyraźniej nie potrafią się zachować. To wielki wstyd.”

„Zdecydowaliśmy się więc nie organizować tego wydarzenia w 2018 roku.”

W odpowiedzi na liczne ataki seksualne szwedzka artystka komediowa i prezenterka radiowa Emma Knyckare rzuciła na Twiterze propozycję zorganizowania festiwalu rockowego bez udziału mężczyzn:

„Co myślicie o zorganizowaniu festiwalu, gdzie nie wpuszczano by mężczyzn i kontynuowaniu go aż WSZYSCY mężczyźni nauczą się zachowywać?”

Jej propozycja została potraktowana bardzo poważnie i w miejsce festiwalu w Bråvalla zostanie w przyszłym roku zorganizowany pierwszy festiwal bez mężczyzn.

Po otrzymaniu wielkiej fali wsparcia od fanów, Knyckare potwierdziła na Instagramie: „Pierwszy wolny od mężczyzn festiwal pojawi się przyszłego lata.”

„W najbliższych dniach zbiorę utalentowanych organizatorów i liderów, aby utworzyć grupę organizatorów festiwalu, usłyszycie o nas znów, gdy ruszymy dalej.”

To nie jest pierwszy przypadek, kiedy w Szwecji pojawia się fala seksualnych napaści na festiwalach.

Odbywający się w Sztokholmie festiwal ‘We Are STHLM’ w latach 2014 i 2015 także był miejscem, gdzie dochodziło do wielu przestępstw seksualnych. Po tych wydarzeniach Stowarzyszenie Niezależnych Festiwali rozpoczęło dużą kampanię dotyczącą bezpieczeństwa na dużych imprezach muzycznych.