W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie, Szwecja zapowiedziała wprowadzenie nowych przepisów dotyczących uchodźców ukraińskich. Minister ds. migracji, Maria Malmer Stenergard, ogłosiła, że około 40 000 Ukraińców, objętych tymczasową ochroną, będzie mogło ubiegać się o zarejestrowanie wcześniej niż dotychczas przewidywały przepisy. Nowe regulacje wejdą w życie 1 listopada tego roku.
Rząd szwedzki proponuje, że Ukraińcy otrzymają lepsze wsparcie na rynku pracy, a także dostęp do podstawowych świadczeń takich jak zasiłek chorobowy i rodzicielski. Uchodźcy będą również mieli pełny dostęp do opieki medycznej i dentystycznej oraz, dzięki numerowi ubezpieczenia społecznego, możliwość uzyskania identyfikatora bankowego (Bank-ID).
Jednakże, według nowych przepisów, Ukraińcy nie będą mieli prawa do zasiłku rodzinnego ani dodatku mieszkaniowego, co wywołało pewne kontrowersje. Ukraińcy, którzy uciekli do Szwecji, będą mogli tej jesieni otrzymać zasiłek na zasiedlenie w wysokości 308 koron dziennie. Większość uchodźców nadal będzie otrzymywać dzienny zasiłek w wysokości zaledwie 71 koron szwedzkich, co jest kwotą niezmienioną od 1994 roku.
Propozycje te spotkały się z mieszanymi reakcjami wśród szwedzkich polityków. Chrześcijańscy Demokraci, reprezentowani przez Ingemara Kihlströma, domagali się zwiększenia dziennego zasiłku, jednak ich propozycje zostały odrzucone podczas negocjacji. Z kolei Ludvig Aspling ze Szwedzkich Demokratów argumentuje, że podwyżka nie jest potrzebna, twierdząc, że podstawowe potrzeby są już zaspokojone i że dodatkowe środki powinny służyć jedynie na drobne wydatki. Tymczasem Agencja Migracyjna podkreśla, że 71 koron dziennie nie obejmuje wyżywienia dla osób, które nie mieszkają w ośrodkach dla uchodźców.
Jeśli dyrektywa unijna dotycząca masowego przemieszczania się uchodźców zostanie przedłużona o kolejny rok, to dodatkowe 30 000 osób w Szwecji może skorzystać z przyspieszonego procesu rejestracji. Minister Stenergard wyraziła satysfakcję z wprowadzanych zmian, podkreślając, że umożliwią one szybsze uzyskanie lepszych warunków życia dla osób dotkniętych kryzysem na Ukrainie.
Nowe regulacje wprowadzane przez Szwecję mają na celu ułatwienie integracji i poprawę warunków życia Ukraińców szukających schronienia przed konfliktem w ich ojczyźnie. Jednocześnie kontynuacja niskiego zasiłku dziennego i brak dostępu do niektórych świadczeń rodzinnych pozostaje przedmiotem debaty i niezadowolenia wśród uchodźców i obrońców praw człowieka.
- Podwójna radość dla szwedzkich gospodarstw domowych
- Covid-19 powraca – Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydaje nowe wytyczne
- Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu Szwecji – wzrost napięć w regionie
- ONZ ostro krytykuje Szwecję za działania wobec aktywistki klimatycznej
- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji