fbpx

Szwecja stworzyła myśliwiec-zabójcę rosyjskich Su

Dowódca szwedzkich sił powietrznych Mats Helgesson powiedział, że myśliwiec Saab Gripen E jest w stanie pokonać rosyjskie samoloty z rodziny Su w walce powietrznej – informuje „Business Insider”.

„Gripeny, a zwłaszcza modyfikacja E, powstały, aby niszczyć Su. Mamy w tym czarny pas — powiedział Helgesson. Myśliwce Suchoj stały się legendą we względu na swoją manewrowość i zdolność pokonywania w powietrzu amerykańskich samolotów w wyniku „niebezpiecznych i agresywnych sztuczek”.

Z kolei amerykańskie siły powietrzne stawiają na drogie samoloty w technologii stealth. Projektanci Gripen nie próbują zmniejszyć widoczności myśliwca, ale doskonalą pokładowe systemy walki elektronicznej.

„Ten myśliwiec ma szczególną cechę, która powoduje, że jest koszmarem dla rosyjskich samolotów” — twierdzi „Business Insider”.

Zdaniem Justina Bronka z Królewskiego Zjednoczonego Instytutu Studiów Obronnych myśliwce Gripen przewyższają większość tego typu samolotów w zakresie środków walki elektronicznej i zakłócania radarów potencjalnego przeciwnika.

Najnowszy projekt biura konstrukcyjnego im. Pawła Suchoja — wielozadaniowy myśliwiec piątej generacji Su-57 — przeznaczony jest do niszczenia wszystkich typów celów powietrznych, naziemnych i nawodnych za pomocą systemów obrony powietrznej.

Połączenie wysokiej manewrowości z możliwością przeprowadzania lotów naddźwiękowych oraz nowoczesnymi urządzeniami pokładowymi i niewielką widocznością zapewniają mu przewagę nad rywalami. Samoloty trafią na uzbrojenie rosyjskich sił powietrznych w 2019 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja stworzyła myśliwiec-zabójcę rosyjskich Su

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...