Około 20 procent Szwedów stwierdziło, że czuliby się bezpieczniej w swoim kraju, gdyby mieli prawo do samoobrony z użyciem broni palnej.
Badanie przeprowadzone przez firmę Novus wśród 1043 Szwedów w wieku od 18 do 64 lat wykazało, że 20 procent uważa, że czułoby się bezpieczniej, gdyby miało dostęp do broni palnej w celach samoobrony. Choć liczba ta może wydawać się niska jak na amerykańskie standardy, to jednak przypomina zmianę opinii o historycznie bezpiecznym i ustabilizowanym narodzie skandynawskim.
“To nie stało się w próżni, lecz jest reakcją na to, co dzieje się w Szwecji i na świecie” – powiedział gazecie Expressen Torbjörn Sjöström, Prezes Zarządu Novus.
“W obliczu codziennych doniesień o strzelaninach chcieliśmy zbadać rolę obywateli w kwestii związku między bronią, umiejętnościami strzeleckimi i poważnymi przestępstwami z użyciem przemocy” – powiedział Sjöström i dodał, że liczba osób, które stwierdziły, że czułyby się bezpieczniej, mając dostęp do broni palnej, była w Szwecji wyjątkowo wysoka.
O ile posiadanie broni palnej do celów takich jak polowanie i strzelectwo sportowe nie jest w Szwecji rzadkością, o tyle posiadanie broni palnej do celów samoobrony nie jest generalnie powodem do otrzymania szwedzkiego pozwolenia na broń palną. Wyniki badania pojawiły się po tym, jak w ubiegłym roku w Szwecji doszło do największej liczby śmiertelnych strzelanin w historii.
- Wizz Air rozpoczyna działalność na lotnisku Arlanda – może to być poważny cios dla Skavsty.
- Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji Przeciwdziała Oszustwom Telefonicznym
- Policja w Szwecji będzie mogła stosować tajne środki przymusu bez podejrzeń o przestępstwo.
- Szwecja: Jak żandarmeria wojskowa może pomóc policji
- Szwedzcy politycy mówią “tak” zniesieniu ograniczeń dotyczących posiadania reaktorów jądrowych w Szwecji