Jeśli rządowa propozycja zostanie przyjęta, więcej zagranicznych pracowników zapłaci podatek w Szwecji.

Według obecnych przepisów osoba, która nie mieszka na stałe w Szwecji, tylko czasowo tutaj pracuje gdzie wynagrodzenie płaci jej pracodawca z poza Szwecji, może nie płacić tutaj podatków, jeśli przepracowała mniej niż 183 dni w ciągu roku.

Według rządowych zmian to zwolnienie nie przysługiwałoby, gdyby osoba taka wykonywała zlecenie na rzecz firm mieszczących się w Szwecji.

Inaczej mówiąc, to czy tymczasowy pracownik płaci tutaj podatek czy nie powinno zależeć od tego dla kogo on wykonuje pracę, a nie w jakim kraju jego pracodawca ma siedzibę.

Rząd chce także, żeby zagraniczni pracownicy, którzy nie mieszkają tutaj na stałe i nie posiadają numeru identyfikacji lub numeru folkbokförda także musieli się rejestrować w urzędzie skarbowym Skatteverket, co ma zwiększyć kontrolę nad tym kto pracuje w Szwecji.

Przepisy dotyczące ulg podatkowych i konieczności rejestracji według rządu powinny dotyczyć zarówno szwedzkich firm jak i zagranicznych prowadzących działalność w Szwecji.

„Chcemy uporządkować rynek pracy. Zgodnie z tą propozycją więcej osób pracujących tymczasowo w Szwecji zapłaci tutaj podatki. Będą musieli się oni także rejestrować w Skatteverket, abyśmy wiedzieli, kto u nas pracuje. Ułatwi to kontrolę, jak i zwiększy konkurencyjność szwedzkich firm oraz podniesie wpływy z podatków,” powiedziała minister finansów Magdalena Andersson.

Skatteverket szacuje, że przychody budżetu zwiększą się z tego tytułu o 380 milionów koron (~166 mln zł) rocznie.

Rząd przedstawił swoją propozycję innym agencjom i organizacjom, aby zebrać ich opinie zanim nastąpią dalsze działania. Jeśli prawo zostanie zaakceptowane, przepisy powinny zacząć obowiązywać
od stycznia 2019 roku.