Szwecja proponuje zmiany w podatkach dla części zagranicznych pracowników

Jeśli rządowa propozycja zostanie przyjęta, więcej zagranicznych pracowników zapłaci podatek w Szwecji.

Według obecnych przepisów osoba, która nie mieszka na stałe w Szwecji, tylko czasowo tutaj pracuje gdzie wynagrodzenie płaci jej pracodawca z poza Szwecji, może nie płacić tutaj podatków, jeśli przepracowała mniej niż 183 dni w ciągu roku.

Według rządowych zmian to zwolnienie nie przysługiwałoby, gdyby osoba taka wykonywała zlecenie na rzecz firm mieszczących się w Szwecji.

Inaczej mówiąc, to czy tymczasowy pracownik płaci tutaj podatek czy nie powinno zależeć od tego dla kogo on wykonuje pracę, a nie w jakim kraju jego pracodawca ma siedzibę.

Rząd chce także, żeby zagraniczni pracownicy, którzy nie mieszkają tutaj na stałe i nie posiadają numeru identyfikacji lub numeru folkbokförda także musieli się rejestrować w urzędzie skarbowym Skatteverket, co ma zwiększyć kontrolę nad tym kto pracuje w Szwecji.

Przepisy dotyczące ulg podatkowych i konieczności rejestracji według rządu powinny dotyczyć zarówno szwedzkich firm jak i zagranicznych prowadzących działalność w Szwecji.

„Chcemy uporządkować rynek pracy. Zgodnie z tą propozycją więcej osób pracujących tymczasowo w Szwecji zapłaci tutaj podatki. Będą musieli się oni także rejestrować w Skatteverket, abyśmy wiedzieli, kto u nas pracuje. Ułatwi to kontrolę, jak i zwiększy konkurencyjność szwedzkich firm oraz podniesie wpływy z podatków,” powiedziała minister finansów Magdalena Andersson.

Skatteverket szacuje, że przychody budżetu zwiększą się z tego tytułu o 380 milionów koron (~166 mln zł) rocznie.

Rząd przedstawił swoją propozycję innym agencjom i organizacjom, aby zebrać ich opinie zanim nastąpią dalsze działania. Jeśli prawo zostanie zaakceptowane, przepisy powinny zacząć obowiązywać
od stycznia 2019 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja proponuje zmiany w podatkach dla części zagranicznych pracowników

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...