Jeśli rządowa propozycja zostanie przyjęta, więcej zagranicznych pracowników zapłaci podatek w Szwecji.

Według obecnych przepisów osoba, która nie mieszka na stałe w Szwecji, tylko czasowo tutaj pracuje gdzie wynagrodzenie płaci jej pracodawca z poza Szwecji, może nie płacić tutaj podatków, jeśli przepracowała mniej niż 183 dni w ciągu roku.

Według rządowych zmian to zwolnienie nie przysługiwałoby, gdyby osoba taka wykonywała zlecenie na rzecz firm mieszczących się w Szwecji.

Inaczej mówiąc, to czy tymczasowy pracownik płaci tutaj podatek czy nie powinno zależeć od tego dla kogo on wykonuje pracę, a nie w jakim kraju jego pracodawca ma siedzibę.

Rząd chce także, żeby zagraniczni pracownicy, którzy nie mieszkają tutaj na stałe i nie posiadają numeru identyfikacji lub numeru folkbokförda także musieli się rejestrować w urzędzie skarbowym Skatteverket, co ma zwiększyć kontrolę nad tym kto pracuje w Szwecji.

Przepisy dotyczące ulg podatkowych i konieczności rejestracji według rządu powinny dotyczyć zarówno szwedzkich firm jak i zagranicznych prowadzących działalność w Szwecji.

„Chcemy uporządkować rynek pracy. Zgodnie z tą propozycją więcej osób pracujących tymczasowo w Szwecji zapłaci tutaj podatki. Będą musieli się oni także rejestrować w Skatteverket, abyśmy wiedzieli, kto u nas pracuje. Ułatwi to kontrolę, jak i zwiększy konkurencyjność szwedzkich firm oraz podniesie wpływy z podatków,” powiedziała minister finansów Magdalena Andersson.

Skatteverket szacuje, że przychody budżetu zwiększą się z tego tytułu o 380 milionów koron (~166 mln zł) rocznie.

Rząd przedstawił swoją propozycję innym agencjom i organizacjom, aby zebrać ich opinie zanim nastąpią dalsze działania. Jeśli prawo zostanie zaakceptowane, przepisy powinny zacząć obowiązywać
od stycznia 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.