Dania rozważa zaostrzenie kontroli na granicy ze Szwecją z powodu zagrożenia ze strony radykalnych islamistów

Duńska Partia Ludowa sprzeciwiająca się masowej imigracji oraz Partia Konserwatywna rozważają poparcie prawa zaostrzającej kontrolę granicy ze Szwecją z powodu zwiększającej się ilości radykalnych islamistów w tym kraju.

Rządząca Danią Liberalna Koalicja oświadczyła, że rozważy taką propozycję jednak uważa ona, że może to przynieść więcej strat niż korzyści. Dwie prawicowe partie cytują nowe szwedzkie badania pokazują, że nastąpił tam ‘gwałtowny wzrost’ ilości radykalnych islamistów i uważają, że w związku z tym uszczelnienie granicy ze Szwecji pomoże zapobiec ewentualnym zamachom terrorystycznym.

Laura Lindahl, posłanka z Liberalnej Koalicji, powiedziała, że partia ta nie uważa, żeby do tej pory kontrola graniczna przyniosła jakieś zyski zwykłym obywatelom. Dodała ona, że rząd powinien stworzyć zespół ekspertów, który oceni stopień zagrożenia ze strony islamskich ekstremistów w Szwecji, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących kontroli granicznej.

„Aby było warto wprowadzać kontrolę graniczną utrudniającą życie obywatelom codziennie udającym się pracy, musi istnieć prawdziwe zagrożenie,” powiedziała Lindahl.

Wcześniej w tym miesiącu szwedzka policja bezpieczeństwa Sapo oświadczyła, że masowa imigracja znacznie zwiększyła liczbę radykalnych islamistów w kraju. W 2010 roku liczbę jihadystów szacowano tam na około 200, dzisiaj mówi się o ‘tysiącach’.

Martin Henriksen z Duńskiej Partii Ludowej stwierdził, że nie zgadza się z rządowymi zastrzeżeniami. „Musimy mieć kontrole na wszystkich duńskich granicach – także na tej ze Szwecją,” powiedział.

„Teraz tym bardziej jest to potrzebne, niedawno miał miejsce zamach terrorystyczny w Sztokholmie, Sapo ostrzega, że jest tam dużo skrajnych islamistów, wszyscy są tym zaniepokojeni.”

Henriksen przypomniał przypadek uchodźcy z Syrii, który został aresztowany w Niemczech po tym jak na granicy z Danią służby graniczne nie wpuściły go do tego kraju. Syryjczyk, popierający ISIS, w listopadzie został zatrzymany z materiałami wybuchowymi, a w maju został formalnie oskarżony o przygotowywanie zamachu terrorystycznego.

„Jeśli ludzie będą wiedzieć, że w Danii jest lepsza kontrola niż w innych krajach, to może zrezygnują ze swoich planów,” powiedział Henriksen.

Duńska Partia Ludowa proponuje również postawienie ogrodzenia na granicy z Niemcami, aby zapobiec przedostawaniu się do kraju radykalnych islamistów i następnych fal uchodźców. Partia ta złożyła taką propozycję po odwiedzeniu Węgier i zobaczeniu jak działa ogrodzenie na granicy z Serbią.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...