Szwecja: kara więzienia za usiłowanie zabójstwa blogera, za krytykę.

Sztokholm. Mężczyznę i kobietę skazano na, kolejno, dziesięć i osiem lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa. Ich ofiarą miał paść bloger, otwarcie krytykujący prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Sąd Okręgowy w Gävle nie ujawnił danych osobowych tej pary. 26 lutego ubiegłego roku mężczyzna i kobieta zaatakowali niejakiego Tumso Abdurachmanova w jego własnym domu (właśnie w Gävle). Przedmiotem zbrodni był młotek.

W oświadczeniu sąd stwierdził, że napaść została zaplanowana. Sprawcy i potencjalna ofiara nie znali się wzajemnie. Abdurachmanov został uderzony młotkiem przez mężczyznę. Ponoć wyznał on, że przyleciał do Gävle z Moskwy.

Kobieta też była obecna na miejscu ataku. Jej głównym celem była pomoc partnerowi w dostaniu się do mieszkania. Prawnik blogera, Jens Sjolund, wyjawił Sveriges Television, że jego klient boi się o swoje życie. Liczył na dłuższy wyrok dla sprawców, a teraz obawia się, że do ataku może dojść ponownie, gdy oprawcy wyjdą na wolność.

W osobnym oświadczeniu Daniel Stenling, szef kontrwywiadu SAPO, ujawnił, że w „ciągu ostatnich pięciu lat znacząco nasiliły się operacje innych krajów na terenie Szwecji”.

„Inne kraje podważają podstawowe prawa i wolność człowieka w Szwecji. Mamy do czynienia z prześladowaniami, groźbami, czasem usiłowaniem zabójstwa”, dodaje Stenling.

Kadyrow słynie z brutalnej władzy i ogranicza prawa wielu grup społecznych w Czeczenii. W jednym z wywiadów powiedział, że „dobry lider to ktoś, kogo boją się jego ludzie”. Międzynarodowe organizacje praw człowieka oskarżają władze Czeczenii o uprowadzenia, tortury i zabójstwa oponentów.

Sprawcy ataku w Gävle otrzymali nie tylko karę pozbawienia wolności. Ofierze muszą też zapłacić odszkodowanie w wysokości 140 tys. koron (ok. 63 tys. PLN) wraz z odsetkami.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...