Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde powiedziała, że nie zwróci Polsce historycznego dokumentu, ponieważ był on “legalnym” łupem wojennym.
Statut Łaskiego jest pierwszym pełnym ogłoszonym drukiem zbiorem praw Królestwa Polskiego, został opublikowany w 1506 roku, a jeden z egzemplarzy został zrabowany przez Szwedów podczas inwazji w połowie XVII wieku i obecnie znajduje się w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali. Statut Łaskiego, wydany został w 1506 roku w Krakowie, w którym na piątej stronie znajduje się najdawniejszy drukowany tekst Bogurodzicy.
W połowie lipca parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Björn Söder wystąpił z wnioskiem o zwrot przez Szwecję “zagrabionego” dokumentu. Powołując się na szybkie poparcie przez Polskę przystąpienia Szwecji do NATO, Söder stwierdził, że oddanie dokumentu byłoby gestem dobrej woli. “Polska była jednym z pierwszych parlamentów, który jednogłośnie zgodził się stanąć w obronie szwedzkiego bezpieczeństwa i chronić Szwecję. Myślę, że dobrze byłoby zwrócić ten dokument” – napisał Björn Söder.
W pisemnej odpowiedzi Ann Linde stwierdziła, że istnieje szeroka “restrykcyjna praktyka międzynarodowa dotycząca łupów wojennych”, a “łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami zgodnie z ówczesnym prawem międzynarodowym”. Linde dodała, że “zwrot dóbr kulturalno-historycznych może być zasadniczo sprawą skomplikowaną, a w niektórych przypadkach może być trudno określić, jakiemu państwu lub osobie fizycznej dany przedmiot zostanie oddany.”
Polska podpisała 3 maja 1660 roku w Oliwie traktat ze Szwecją kończącą wojnę, która uznała, że zrabowane przedmioty z tamtych lat należą do Szwecji. Dlatego wezwania do zwrotu nie mają w tym przypadku żadnej podstawy prawnej. Według Szwedzkiej Rady Dziedzictwa Narodowego, instytucji odpowiedzialnej za muzea i obiekty kultury, Szwecja ma “bardzo restrykcyjne podejście” do zwrotu łupów wojennych, co w zasadzie nigdy nie ma miejsca.
- Możliwy zakaz zagranicznych podróży – oto pełna lista krajów odradzanych przez szwedzkie MSZ
- Szwedzki bank ostrzega: „Bezpośrednie ryzyko” dla Szwecji, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA
- Kampania dezinformacyjna przeciwko szwedzkim władzom. Analiza Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej
- Szwedzkie lombardy notują wzrost zainteresowania
- Zasiłek rodzinny w Szwecji coraz mniej wystarczający w obliczu rosnących kosztów