Szwecja odnotowuje najbardziej śmiercionośny listopad

W Szwecji w zeszłym miesiącu odnotowano więcej zgonów niż w jakimkolwiek innym listopadzie od ponad 100 lat, podała szwedzka narodowa agencja statystyczna.

Według Szwedzkiego Urzędu Statystycznego, odnotowano wzrost śmiertelności w listopadzie, co oznacza, że odnotowano więcej zgonów ze wszystkich przyczyn niż średnia historyczna dla tego miesiąca w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ogółem zarejestrowano 8088 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia pięcioletnia wynosząca 7383.

„To największa liczba zgonów odnotowana w listopadzie od 1918 r., Kiedy to wybuchła hiszpańska grypa” – powiedział Tomas Johansson, demograf w SCB. 

Najwyższa liczba zgonów nastąpiła 15 listopada, kiedy zginęły 292 osoby. Jednak w okresie od 12 listopada do 27 listopada każdego dnia odnotowano więcej zgonów niż w jakimkolwiek dniu listopada od 2015 roku.

Nadmierna śmiertelność w drugiej fali koronawirusa jak dotąd pozostawała jednak na poziomie niższym niż wiosną między 29 marca a 1 maja, kiedy to każdego dnia umierało co najmniej 300 osób.

Od lipca do września śmiertelność w Szwecji była nieco poniżej średniej, 12% poniżej średniej dla kobiet i 2% poniżej średniej dla mężczyzn.

“Od połowy roku liczba zgonów w tym okresie utrzymuje się na normalnym poziomie, ale w listopadzie liczba ta zaczęła znacząco wzrastać”, powiedział Johansson.

Dane z listopada wydają się mniej alarmujące po uwzględnieniu rosnącej liczby ludności w Szwecji.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca listopad był tylko najbardziej śmiercionośnym od dekady – 77,9 osób zmarło na 100 000 mieszkańców, w porównaniu z 79,2 w listopadzie 2010 roku. 

Johansson powiedział, że w ubiegłym miesiącu nadmierna śmiertelność ograniczyła się do osób powyżej 65 roku życia, przy czym śmiertelność ta była niższa od przeciętnej dla osób w wieku 64 lat i poniżej.

Nadmierna śmiertelność została odnotowana w listopadzie tego roku we wszystkich regionach Szwecji z wyjątkiem Norrbotten, Västernorrland i Värmland.

Tylko dwa regiony, Skåne i Kronoberg, zarejestrowały w listopadzie wyższą nadmierną śmiertelność niż w miesiącach wiosennych.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...