środa, 26 lutego, 2020

Szwecja: kościół satanistyczny oficjalną wspólnotą religijną.

Warto przeczytać

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Sześć osób pod tym samym adresem pożyczyło miliony i zniknęło

Dzięki informacjom o fałszywych dochodach na temat dochodu sięgającemu miliona koron 31-letnia kobieta w Uppsali zdołała uzyskać kredyty i pożyczki w wysokości...

Zaatakowana i zgwałcona dziewczyna w lesie

W sobotni wieczór w Angered w Göteborgu mężczyzna zaatakował i zgwałcił dziewczynę w wieku poniżej 15 lat. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Szwedzki Bank Narodowy rozpoczyna testy e-korony

Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank) inauguruje testy nowej waluty – będzie to cyfrowa e-korona. Faza testowa ma pokazać, w jaki sposób korona...

Sataniści doczekali się własnej wspólnoty religijnej na terenie Szwecji i od tej pory mają prawo do wyrażania własnych przekonań, podobnie jak luteranie czy katolicy.

Choć w oczach Kościoła Szatan zawsze był źródłem wszelkiego zła, satanizm został oficjalnie zaakceptowany jako związek wyznaniowy. Decyzję o uczynieniu z satanistów wspólnoty religijnej podjęła Szwedzka Agencja Służb Prawnych, Finansowych i Administracyjnych (w jęz. szw. Kammarkollegiet) – informuje portal Dagen.

Każda grupa, która chce uzyskać status zarejestrowanej wspólnoty religijnej, musi spełnić podstawowe wymagania prawne. Konieczne jest między innymi oficjalne prowadzenie nabożeństw (choć w tym przypadku słowo to wydaje się sprzeczne z wartościami satanistów). Oficjalna nazwa związku wyznaniowego musi być poprawna z moralnego punktu widzenia i nie może przeczyć dobrym obyczajom. Kammarkollegiet wierzy, że Kościół Satanistyczny spełnia wszelkie najważniejsze wymogi.

Ugrupowaniem kieruje pochodząca ze Sztokholmu para – Erik i Jenny Hedin. Małżeństwo ma za sobą studia lingwistyczne i historyczne (specjalizacja: historia idei). Dotychczas nie było związane z żadnym ruchem religijnym. Do kościoła Hedinów należy około stu wyznawców.

Powstanie szwedzkiej wspólnoty zainspirowała działalność tak zwanej Świątyni Satanicznej (The Satanic Temple). Jest to amerykańska organizacja aktywistów politycznych, z siedzibą w Salem.

Szwedzcy sataniści zapewniają, że są pokojowym związkiem, dla którego istotne są takie kwestie, jak równość społeczna czy naukowe podejście do wiary i religii. Warto zaznaczyć, że nie jest to sekta – członkowie grupy nie uczestniczą więc w krwawych obrzędach i nie składają ofiar ze zwierząt.

Krótka wizyta na facebookowej stronie nowego związku wyznaniowego podpowiada, jakie wartości mają dla jego członków znaczenie. Sataniści popierają ruchy liberalne i lewicowe, angażują się w ochronę środowiska, wspierają społeczność LGBT, opowiadają się po stronie kobiet walczących o prawo do aborcji.

W przeszłości grupa dystrybuowała darmowe produkty do higieny intymnej. Podczas sztokholmskiego Pride Week zachęcała do uczestnictwa w wykładzie na temat związku feminizmu z satanizmem.

Szatan to dla członków grupy postać literacka. Książę Ciemności widziany jest jako „wieczny buntownik” i „wzór do naśladowania”. Szwedzcy sataniści organizują spotkania modlitewne – czy właściwie rytuały – podczas których hołduje się Lucyferowi oraz Lilith (wg tradycji żydowskiej – pierwszej kobiecie).

Wyznawcy wywodzący się z tej grupy wierzą, że każdy człowiek powinien umieszczać siebie samego w centrum wszechświata.

„Człowiek jest istotą doskonałą – dokładnie taki, jakim go widzimy. Nie musi się zmieniać. Nie musi słuchać innych, powinien wierzyć w siebie. Należy odrzucić normy arbitralne i wymagania władz”, wyjaśnia Jenny Hedin w rozmowie z dziennikarzami.

Jak dotąd szwedzcy sataniści cieszą się jedynie z faktu, że ich wspólnota została zaakceptowana prawnie. Nie korzystają przy tym z żadnych dotacji rządowych, nie mogą udzielać ślubów. Ich przypadek pozostaje jednak sporym postępem kulturowym i religijnym: jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie postawiłby ich na równi z katolikami.

Od kiedy w 2000 roku Kościół Szwedzki został oddzielony od państwa, dąży się do równego traktowania innych grup wyznaniowych. Kilka lat temu za wspólnotę religijną uznano na przykład Kościół Scjentologiczny.

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Wyjątkowy „drapak” zaprojektowany przez pierwszą kocią psycholożkę

Każdy właściciel kota wie, jak wymagające są to zwierzęta. Kot potrafi stworzyć silny związek ze swoim posiadaczem ale bywa wybredny: nie wszystko...

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się...

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...
%d bloggers like this: