fbpx

Szwecja będzie wymieniać się odciskami palców z USA

Nowa decyzja władz umożliwia szwedzkiej policji podpisanie umowy z amerykańskimi służbami dotyczącej wzajemnego używania baz danych z odciskami palców w celu identyfikowania przestępców.

Do tej pory, jeśli szwedzka policja chciała sprawdzić, czy pobrane odciski nie figurują w amerykańskich bazach danych, musiała za każdym razem napisać prośbę o sprawdzenie tego w bazie FBI. Cały proces zajmował prawie dwa tygodnie.

Jednak już od tego lata policja w obu krajach ma mieć możliwość wzajemnego korzystania ze swoich baz danych z odciskami w przypadku śledztw w sprawach zagrożonych wyrokiem dłuższym niż 3 lata więzienia.

Amerykanie, gdy zgadzali się na to aby Szwecja dołączyła do krajów, których obywatele mogą podróżować do USA bez wiz, zażądali w zamian dostępu i wymiany danych policyjnych pomiędzy tymi krajami. Podstawowe zasady wymiany informacji o odciskach palców zostały uzgodnione w 2011 roku, jednak krytycy takiego rozwiązania wyrażali obawy o zachowanie prywatności obywateli, a cała sprawa była obiektem dwóch niezależnych rządowych studiów.

Przeciwko obecnej decyzji parlamentu głosowała tylko Partia Lewicowa.

„Oznacza to, że USA będzie miało dostęp do całej naszej bazy odcisków palców w przypadku przestępstw zagrożonych dość krótkim wyrokiem w Szwecji,” powiedziała przedstawicielka partii Linda Snecker.

Minister spraw wewnętrznych uważa, że taka umowa przyniesie korzyści obu stronom.

 

„Uważam, że obie strony odniosą korzyści, ponieważ zarówno Szwecja jak i USA będą bezpieczniejsze dzięki temu, że łatwiej będzie nam ustalić kto przebywał w miejscu popełnienia jakiegoś przestępstwa,” powiedział.

Zapytany, dlaczego według niego podjęcie tej decyzji zajęło tyle czasu, odpowiedział: „Myślę, że to dlatego iż informacje biometryczne to bardzo wrażliwe dane i bardzo ważnym jest, aby przepisy dotyczące ich wymiany były dobrze dopracowane i chroniły naszą prywatność.”

Decyzja ta oznacza, że FBI zyska dostęp do szwedzkiej bazy odcisków osób skazanych i podejrzanych obejmującej 165,000 pozycji, a Szwecja zyska dostęp do danych amerykańskich, które obejmują około 100 milionów osób. Od 2013 roku Szwecja ma także dostęp do baz odcisków i DNA wielu krajów członkowskich UE.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja będzie wymieniać się odciskami palców z USA

Warto przeczytać

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...