Władze w Szwecji i Danii zastanawiają się nad możliwością budowy tunelu pomiędzy Helsingør po jednej stronie a Helsingborgiem po drugiej.

Rozważany tunel stanowiłby szybkie połączenie pomiędzy tymi dwoma miastami, które obecnie łączy tylko prom.

Połączenie zwane HH ma być kolejnym, obok mostu Øresund z Kopenhagi do Malmö, otwartego w 2000 roku, łączącym Szwecję z Danią.

W środę duńskie ministerstwo transportu, budownictwa i mieszkalnictwa ogłosiło, że współpracuje ze szwedzkimi władzami nad strategiczną analizą wykonalności takiego projektu.

Według oświadczenia ministerstwa analiza zajmie 3 lata.

„Wydaje się, że są dobre możliwości zbudowania i sfinansowania połączenie HH, poprzez model z opłatami drogowymi tak jak ma to miejsce w przypadku mostów nad Wielkim Bełtem i nad cieśniną Øresund,” napisał w swoim oświadczeniu duński minister Ole Birk Olesen.

„Obecnie, pracujemy wspólnie ze Szwedami na strategiczną analizą takiego planu,” dodał.

Powiedział także, że rozważane jest zarówno połączenie drogowe jak i kolejowe.

„Połączenie drogowe ma najlepsze prognozowane wyniki finansowe. Na prośbę Szwedów rozważamy także budowę połączenia kolejowego dla pasażerów.”

Dyskutujemy, ze Szwedami różne modele i różne analizy bezpieczeństwa,” dodał Olesen.

W październiku 2016 roku plan rozwoju dróg w rejonie Wielkiej Kopenhagi, regionu nad cieśniną Øresund stwierdził, że budowa takiego połączenia powinna otrzymać najwyższy priorytet.

„To duży sukces, że udało nam usiąść razem z naszymi duńskimi kolegami nad planami połączenia regionów Skanii i Zelandii w jeden wspólny rynek pracy,” powiedział Henrik Fritzon, przewodniczący partii Socjaldemokratów w rejonie Skanii w południowej Szwecji.

Wcześniejsze próby rozmów o tunelu podejmowane przez szwedzkich polityków były odrzucane przez Duńczyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.