Władze rozważają wybudowanie tunelu pomiędzy Szwecją i Danią

Władze w Szwecji i Danii zastanawiają się nad możliwością budowy tunelu pomiędzy Helsingør po jednej stronie a Helsingborgiem po drugiej.

Rozważany tunel stanowiłby szybkie połączenie pomiędzy tymi dwoma miastami, które obecnie łączy tylko prom.

Połączenie zwane HH ma być kolejnym, obok mostu Øresund z Kopenhagi do Malmö, otwartego w 2000 roku, łączącym Szwecję z Danią.

W środę duńskie ministerstwo transportu, budownictwa i mieszkalnictwa ogłosiło, że współpracuje ze szwedzkimi władzami nad strategiczną analizą wykonalności takiego projektu.

Według oświadczenia ministerstwa analiza zajmie 3 lata.

„Wydaje się, że są dobre możliwości zbudowania i sfinansowania połączenie HH, poprzez model z opłatami drogowymi tak jak ma to miejsce w przypadku mostów nad Wielkim Bełtem i nad cieśniną Øresund,” napisał w swoim oświadczeniu duński minister Ole Birk Olesen.

„Obecnie, pracujemy wspólnie ze Szwedami na strategiczną analizą takiego planu,” dodał.

Powiedział także, że rozważane jest zarówno połączenie drogowe jak i kolejowe.

„Połączenie drogowe ma najlepsze prognozowane wyniki finansowe. Na prośbę Szwedów rozważamy także budowę połączenia kolejowego dla pasażerów.”

Dyskutujemy, ze Szwedami różne modele i różne analizy bezpieczeństwa,” dodał Olesen.

W październiku 2016 roku plan rozwoju dróg w rejonie Wielkiej Kopenhagi, regionu nad cieśniną Øresund stwierdził, że budowa takiego połączenia powinna otrzymać najwyższy priorytet.

„To duży sukces, że udało nam usiąść razem z naszymi duńskimi kolegami nad planami połączenia regionów Skanii i Zelandii w jeden wspólny rynek pracy,” powiedział Henrik Fritzon, przewodniczący partii Socjaldemokratów w rejonie Skanii w południowej Szwecji.

Wcześniejsze próby rozmów o tunelu podejmowane przez szwedzkich polityków były odrzucane przez Duńczyków.

Strona główna Wiadomości Dania Władze rozważają wybudowanie tunelu pomiędzy Szwecją i Danią

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...