Sztokholmski browar zamierza wprowadzić na rynek pierwsze w Szwecji piwo warzone z oczyszczonych ścieków.

Dzięki współpracy restauracji i browaru Nya Carnegiebryggeriet, Szwedzkiego Instytutu Badań nad Środowiskiem oraz Carlsberga do produkcji piwa „PU:REST” używana jest woda z oczyszczanych ścieków co ma zwrócić uwagę na braki wody i zmienić podejście do wykorzystywania oczyszczanych ścieków.  

„W świecie zagrożonym brakiem wody chcemy pokazać, że mamy już technologię, która pozwala zamieniać ścieki w wodę zdatną do picia, która jest tak czysta jak to płynąca w kranach,” wyjaśnił Staffan Filipsson menadżer projektu z instytutu badawczego.

Według instytutu problem z używaniem oczyszczanej wody jest dzisiaj problemem psychologicznym a nie technologicznym, gdyż wiele osób ma obawy przed używaniem wody z odzysku. Może piwo przekona do niej konsumentów?

Ta technologia była już stosowana w innych krajach, ale to jest pierwsze jej użycie w Szwecji.

Niektóre reakcje na stronie facebookowej Nya Carnegiebryggeriet nie były zbyt pozytywne. Pojawiły się komentarze ‘niespecjalnie zachęcające’ czy ‘ścieki w piwie?’ Jednak browar zapewnia, że napój jest ‘krystalicznie czystym pilsnerem’ i ma nadzieję, że opinia publiczna przekona się do niego, gdy w lipcu rozpocznie się sprzedaż.

„Podzielamy pogląd, że zarówno producenci jak i konsumenci muszą odważyć się na zmianę myślenia, jeśli mamy skutecznie dbać o zasoby ziemi,” zauważył browarmistrz Chris Thurgeson z Nya Carnegiebryggeriet.