Nigeryjscy gangsterzy coraz bardziej pewni siebie

Pod nazwą „Black Ax” („Czarny Topór”) kryje się ugrupowanie nigeryjskich przestępców, którzy mają powiązania z sycylijską mafią. Sztokholmska policja przestrzega, że kryminaliści mają coraz większy wpływ na stolicę.

„Czarny Topór” zajmuje się między innymi handlem narkotykami, sutenerstwem oraz handlem żywym towarem. Wyzyskuje też imigrantów.

Działalność „Black Ax” odbywa się na potężną skalę i obejmuje wiele państw Europy Południowej. Sięga też krajów skandynawskich. W tym tygodniu w Göteborgu aresztowanych zostało kilkunastu gangsterów powiązanych z „Toporem”. Sveriges Radio donosi, że zatrzymano dilerów narkotykowych.

Osoby te należały do szajki przemytniczej i próbowały przedostać kokainę oraz heroinę za granicę. Narkotyki, które miały zostać przehandlowane, były warte 115 mln koron (~46 mln PLN).

Szwedzkie służby celne przejęły w sumie 136 kg narkotyków, w tym 50 kg heroiny. Prokurator Anna Svedin informuje, że szajka miała swoją siedzibę w Holandii. „Niektórzy z oskarżonych mają powiązania z ‘Czarnym Toporem’, ale nie mówimy tu o wszystkich przestępcach.”

Lennart Karlsson – kierownik ds. interwencji kryzysowej – przyznaje, że policjanci widzą wzmożoną działalność „Black Ax” na terenie Sztokholmu. Od około pięciu lat nigeryjscy gangsterzy udzielają się coraz częściej, są coraz pewniejsi w tym, co robią.

„Członkowie gangu łączą siły m.in. z wyznawcami islamu. To jeden z najpotężniejszych syndykatów przestępczych na całym świecie”, powiedział Karlsson. „Niestety, ludzie ci mają przed sobą bardzo świetlaną przyszłość.”

Metody działania Nigeryjczyków potrafią być kuriozalne. Gangsterzy zmuszają młode dziewczyny do prostytucji, ale zanim do tego dochodzi, oddają je w ręce tak zwanego „juju-mana”.

„Juju” to afrykański odpowiednik voodoo, czyli po prostu rodzaj kultu religijnego, wierzącego w skuteczność czarnej magii. O współpracy mafii nigeryjskiej z wyznawcami „juju” słyszano m.in. w Hiszpanii i we Włoszech.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Na początku tego roku włoska policja ostrzegła przed możliwością islamskiej radykalizacji wśród mafii nigeryjskiej. Okazało się, że wśród Nigeryjczyków działają też terroryści, m.in. z organizacji Boko Haram.

Strona główna Wiadomości Szwecja Nigeryjscy gangsterzy coraz bardziej pewni siebie

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...