fbpx

Nigeryjscy gangsterzy coraz bardziej pewni siebie

Pod nazwą „Black Ax” („Czarny Topór”) kryje się ugrupowanie nigeryjskich przestępców, którzy mają powiązania z sycylijską mafią. Sztokholmska policja przestrzega, że kryminaliści mają coraz większy wpływ na stolicę.

„Czarny Topór” zajmuje się między innymi handlem narkotykami, sutenerstwem oraz handlem żywym towarem. Wyzyskuje też imigrantów.

Działalność „Black Ax” odbywa się na potężną skalę i obejmuje wiele państw Europy Południowej. Sięga też krajów skandynawskich. W tym tygodniu w Göteborgu aresztowanych zostało kilkunastu gangsterów powiązanych z „Toporem”. Sveriges Radio donosi, że zatrzymano dilerów narkotykowych.

Osoby te należały do szajki przemytniczej i próbowały przedostać kokainę oraz heroinę za granicę. Narkotyki, które miały zostać przehandlowane, były warte 115 mln koron (~46 mln PLN).

Szwedzkie służby celne przejęły w sumie 136 kg narkotyków, w tym 50 kg heroiny. Prokurator Anna Svedin informuje, że szajka miała swoją siedzibę w Holandii. „Niektórzy z oskarżonych mają powiązania z ‘Czarnym Toporem’, ale nie mówimy tu o wszystkich przestępcach.”

Lennart Karlsson – kierownik ds. interwencji kryzysowej – przyznaje, że policjanci widzą wzmożoną działalność „Black Ax” na terenie Sztokholmu. Od około pięciu lat nigeryjscy gangsterzy udzielają się coraz częściej, są coraz pewniejsi w tym, co robią.

„Członkowie gangu łączą siły m.in. z wyznawcami islamu. To jeden z najpotężniejszych syndykatów przestępczych na całym świecie”, powiedział Karlsson. „Niestety, ludzie ci mają przed sobą bardzo świetlaną przyszłość.”

Metody działania Nigeryjczyków potrafią być kuriozalne. Gangsterzy zmuszają młode dziewczyny do prostytucji, ale zanim do tego dochodzi, oddają je w ręce tak zwanego „juju-mana”.

„Juju” to afrykański odpowiednik voodoo, czyli po prostu rodzaj kultu religijnego, wierzącego w skuteczność czarnej magii. O współpracy mafii nigeryjskiej z wyznawcami „juju” słyszano m.in. w Hiszpanii i we Włoszech.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Na początku tego roku włoska policja ostrzegła przed możliwością islamskiej radykalizacji wśród mafii nigeryjskiej. Okazało się, że wśród Nigeryjczyków działają też terroryści, m.in. z organizacji Boko Haram.

Strona główna Wiadomości Szwecja Nigeryjscy gangsterzy coraz bardziej pewni siebie

Warto przeczytać

Krzywdząca umowa graniczna: Szwedzi nie mają wstępu do Danii i Norwegii

W Danii i Norwegii podjęto decyzję o otwarciu granic – dla siebie nawzajem, ale dla Szwecji już nie. Jest to spowodowane liczbą...

Koronawirus w Szwecji: mniej ofiar w domach opieki, uczniowie wrócą do szkół

W wyniku powikłań wywołanych koronawirusem zmarło łącznie 4350 osób – to wzrost o 84 ofiary w porównaniu z dniem poprzednim. Liczba...

Szwecja: studenci i uczniowie powyżej 16 lat powoli wracają do szkół

Na piątkowej konferencji poświęconej koronawirusowi Stefan Löfven zapowiedział, że już wkrótce otwarte zostaną uczelnie wyższe i szkoły, do których uczęszczają uczniowie powyżej...