Szwedzka policja i media przemilczają zabójstwo w ośrodku dla uchodźców

W ubiegły weekend, w mieszkaniu dla uchodźców w szwedzkim Ljusne doszło do zabójstwa. Do zbrodni doszło w wyniku starcia pomiędzy „gospodarzami” mieszkania i ich gośćmi. Jednak fakt ten został przemilczany zarówno przez policję, jak i media.

We wstępnym komunikacie policji była mowa tylko o tym, że miała miejsce potyczka pomiędzy migrantami, i ukazano adres. „Żadnych szczegółów dotyczących tego, co się właściwie wydarzyło w ośrodku dla uchodźców” — pisze szwedzka Fria Tider. Komunikat głosi: „Kłótnia w miejscowości Ljusne niedaleko Södermalm. Ciężkie przestępstwo. Mobilizacja personelu. Centrum informacji nie może odpowiedzieć na pytania prasy. W miarę możliwości udostępniane będą szczegółowe informacje”.

A tymczasem, w ostatnim okresie drastycznie wzrasta liczba przestępstw, w które uwikłani są uchodźcy. To właśnie oni doprowadzili do kryzysu w strukturach policji, o którym pisze Svenska Dagbladet.

W bijatyce jeden człowiek został zabity, a kilku innych otrzymało poważne rany, ale media udzieliły temu faktu bardzo mało uwagi. Te media, które mimo wszystko napisały o zdarzeniu, opatrzyły wiadomość bardzo mglistym nagłówkiem, nie koncentrując uwagi na fakcie zabójstwa.

Wszystko to odzwierciedla pewien stan rzeczy, najdobitniej charakteryzowany przez fakt, że szwedzka policja zaczęła od pewnego czasu stosować kod „291″, który wykorzystywany jest do opisania zdarzeń z udziałem migrantów. Wydarzeń oznaczonych danym kodem policja nie w żaden sposób nie komentuje i nie podaje na ich temat żadnych szczegółów. Informacja o tych innowacjach występujących pod hasłem „Żadnych przecieków” pojawiła się w Dagens Nyheter w styczniu.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja i media przemilczają zabójstwo w ośrodku dla uchodźców

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...