fbpx

Sztokholm: pierwszy w Europie autobus autonomiczny

Dwa pełnowymiarowe, samosterujące autobusy zostaną wprowadzone na rynek szwedzki już w przyszłym roku.

Początkowo mają funkcjonować tylko na terenie Sztokholmu. Szwecja stanie się w ten sposób pierwszym krajem w Europie, który korzysta z autobusów autonomicznych na publicznych drogach.

Pojazdy będą zasilane elektrycznie. Ich produkcją zajmą się nordyckie przedsiębiorstwa: Scania i Nobina. Jak informuje strona SVT.se, najpierw będą obsługiwały trasę Barkarbystaden-Akalla.

Autobusy mają być prowadzone na wydzielonym pasie ruchu, a jednocześnie monitorowane przez doświadczonego kierowcę – przynajmniej w początkowej fazie.

Tuż po wprowadzeniu na rynek samosterujących autobusów, przeprowadzone zostaną testy. Pojazdy mają najpierw jeździć na trasie nie dłuższej niż 1 km, bez pasażerów. Później wyruszą w dalsze trasy (ok. 5-kilometrów), a na ich pokładzie będą mogli przebywać pasażerowie.

Taka technologia nie została, jak dotąd, wprowadzona w żadnym innym kraju europejskim.

Kristoffer Tamson, komisarz ds. transportu miejskiego, powiedział:

“Za sprawą tej wyjątkowej technologii zapiszemy się w kartach historii europejskiego transportu publicznego. To dla nas olbrzymi krok naprzód. Chcemy, by transport był w Sztokholmie inteligentniejszy i bardziej przyjazny środowisku.”

Już w grudniu 2017 roku, Szwedzka Agencja Transportu zezwoliła na poruszanie się pierwszych autonomicznych autobusów po publicznych drogach w Szwecji. Miało to miejsce w północnym Sztokholmie na trasie CentrumH andlowym Kista – Hotel Victoria Tower. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Prowadzisz firmę w Szwecji?

Dodaj swoją firmę do katalogu firm w Szwecji

Strona główna Szwecja Sztokholm Sztokholm: pierwszy w Europie autobus autonomiczny

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.