Szwedzka Agencja Transportu zezwoliła na poruszanie się pierwszych autonomicznych autobusów po publicznych drogach w Szwecji.

„To historyczna decyzja, która promuje rozwój innowacyjnej technologii, która jest ważna dla rozwoju całego społeczeństwa. Do rozwinięcia technologii autonomicznych pojazdów w bezpieczny sposób wciąż potrzebne są solidne badania i testy,” napisał w środowym oświadczeniu dyrektor
generalny Agencji Transportu Jonas Bjelfvenstam.

Za całym przedsięwzięciem stoi firma autobusowa Nobina w kooperacji z ekspertami technicznym z Ericssona, SJ, KTH, Klövern, Urban ICT Arena oraz miasta Sztokholm. Finansowane jest ono między innymi z funduszy agencji rządowej Vinnova i jej programu Drive Sweden.

Autobusy mają kursować pomiędzy centrum handlowym Kista a hotelem Victoria Tower w północnym Sztokholmie po zaprogramowanej 1,5 kilometrowej trasie, z prędkością 20 kilometrów na godzinę.

Autobusy nie posiadają tradycyjnej kierownicy, istnieje jednak możliwość ręcznego sterowania nimi.

Kierowca będzie znajdował się na pokładzie, aby w sytuacjach awaryjnych móc przejąć kontrolę nad pojazdem, co jest obecnie wymagane przez szwedzkie prawo.

„Ta linia ma wykazać, że pojazdy mogą się bezpiecznie poruszać, nie stanowiąc zagrożenia dla ruchu ulicznego. Naszym zadaniem jest upewnienie się, że tak właśnie jest,” powiedział Bjelfvenstam.

Autobusy będą darmowe a każdy z nich będzie mógł zabrać 12 pasażerów za jednym razem. Nobina poinformowała w środę, że rozpoczęcie kursowania jest planowane na połowę stycznia przyszłego roku.

Agencja Transportu obecnie rozpatruje 7 kolejnych wniosków o testy pojazdów autonomicznych, a w 2018 roku prawdopodobnie pojawi się ich jeszcze więcej.