Obecnie UE nie ma możliwości wystrzeliwania satelitów z terytorium Europy, co Szwecja chce naprawić poprzez modernizację wyrzutni rakiet z lat 60-tych, tak aby spełniała dzisiejsze standardy.
Szwecja rozwija swoje możliwości w zakresie wynoszenia satelitów na orbitę. Baza kosmiczna Esrange położona poza miastem Kiruna w najbardziej wysuniętej na północ części kraju ma rozpocząć działalność latem 2022 roku.
Baza Esrange została założona w latach 60-tych jako wyrzutnia i ośrodek badawczy. Od 1966 roku z bazy wystrzelono prawie 600 rakiet i balonów meteorologicznych, głównie w celach badawczych. Jej położenie około 200 kilometrów nad kołem podbiegunowym i otoczenie przez rozległe pustkowia jest postrzegane jako korzystne dla wielu z tych celów.
Jak na razie UE nie ma możliwości wystrzeliwania satelitów z terytorium Europy. Europejski kosmodrom znajduje się na północnym wschodzie Ameryki Południowej, w Gujanie Francuskiej, zamorskim departamencie Francji. Co ciekawe, inwestycja w promowanie możliwości umieszczania satelitów w Europie nie pochodzi z UE, ale z umowy kredytowej na kwotę 120 milionów koron szwedzkich pomiędzy państwową firmą kosmiczną SSC a Nordyckim Bankiem Inwestycyjnym.
Pożyczka o 12-letnim okresie zapadalności sfinansuje inwestycje niezbędne do umożliwienia wykorzystania rakiet wielokrotnego użytku.
“Z tym finansowaniem, dostaniemy się tak daleko, że będziemy mogli wystrzelić satelity na orbitę”, powiedział Philip Påhlsson, kierownik projektu New Esrange, Szwedzkiemu Radiu. “Uzyskamy podstawową zdolność w miejscu z bieżącą komunikacją. Później pojawi się dodatkowy potencjał do rozwoju”, dodał Philip Påhlsson.
“W ciągu pierwszych 50 lat technologii kosmicznej Europa pozostawała nieco w tyle. Teraz zarówno UE, jak i europejska organizacja kosmiczna ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) intensywnie inwestują, a Szwecja może wkroczyć na globalną scenę kosmiczną dzięki naszej najnowocześniejszej bazie kosmicznej Esrange” – powiedział szef strategii SSC Stefan Gustafsson.
Pozwoli to Szwecji stać się częścią ekskluzywnego klubu około tuzina krajów na świecie, które posiadają własne możliwości satelitarne.
Oprócz celów wojskowych, wystrzeliwanie satelitów może być wykorzystywane do zbierania informacji o Ziemi, atmosferze i oceanach oraz do monitorowania środowiska i pogody.
- Skandynawskie media o powodzi w Polsce
- Plaga wśród kotów rozprzestrzenia się w Szwecji – właściciele kotów ostrzegani
- Wzrost zachorowań na krztusiec w Szwecji
- Wzrost stosowania antybiotyków u świń w Danii – trend, który budzi obawy
- Śledztwo w sprawie przestępstwa terrorystycznego w Sztokholmie: Prokurator niechętnie ujawnia szczegóły