Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się na zasadzie zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko. W Västerås w środkowej części kraju postawiono budynek wykonany wyłącznie przy użyciu drewna.

Västerås leży o godzinę drogi na północ od Sztokholmu. Wyjątkowy budynek nosi nazwę „Kajstaden” i zbudowany został nieopodal jeziora Melar. Za projekt odpowiadali architekci z firmy C.F. Møller. Designerzy celowo postanowili pracować z drewnem – to bowiem budulec naturalny mający pozytywny wpływ na środowisko i zmiany klimatu.

Zaletą tego materiału jest fakt, że wytwarza ograniczoną ilość dwutlenku węgla. Obniża się emisja CO2, co dobrze oddziałuje na otoczenie. Cykl węglowy jest zamknięty a dwutlenek zostaje zatrzymany w „ramie” budynku.

Drewno frezowane jest obrabiarką CNC. Architekci dążą do produkowania klejonek – to wyrób ekologiczny o sporych walorach użytkowych. Celem C.F. Møller jest projektowanie domów hermetycznych i energooszczędnych. W ścianach „Kajstaden” nie trafimy na niepotrzebne materiały.

Robotnicy zastosowali połączenia mechaniczne ze śrubami co oznacza, że budynek można rozebrać na części. Umożliwia to później recykling materiałów budowlanych. Całkowitą oszczędność CO2 szacuje się na 550 ton przy zastosowaniu litego drewna zamiast betonu.

W procesie budowy używane są też panele laminowane krzyżowo ale w ograniczonej ilości. Balkony są oczywiście zabezpieczone przy pomocy elementów stalowych.

Istnieje wiele korzyści takiego projektowania. Badania wykazały, że przebywanie w przestrzeniach stricte drewnianych dobrze wpływa na zdrowie i samopoczucie – wszystko dzięki lepszej jakości powietrza i właściwościom akustycznym.

Nie da się też ukryć, że człowiek ma wrodzoną tendencję do zabiegania o związek z naturą. Kochamy przecież lasy i drzewa.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów, ujawnili, że wiosną ubiegłego roku rząd Szwecji dyskutował ze służbą...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...