Statek wycieczkowy na którym mieli zamieszkać uchodźcy został wystawiony na sprzedaż

Luksusowy statek wycieczkowy na którym planowano umieścić osoby oczekujące na przyznanie azylu, został wystawiony na sprzedaż przez właściciela po tym jak władze zmieniły swoje plany.

Firma Floating Accommodations twierdzi, że sprzedaż może być konieczna, aby pokryć straty które powstaną jeśli Szwedzka Rada ds. Migracji (Migrationsverket) nie zapłaci 54 milionów koron (~24,5 mln zł), których domaga się armator na pokrycie kosztów utrzymania statku.

Zamieszkujący w USA armator wysłał dwa olbrzymie rachunki do Migrationsverket w kwietniu, pomimo tego, że rada uważa iż kontrakt został rozwiązany w lipcu.

Ocean Gala o pojemności 40,000 GT obecnie wystawiony jest na sprzedaż z ceną około 20 milionów dolarów (~76 mln zł).

„Wystawiliśmy Ocean Gala na sprzedaż ponieważ wygląda na to, że Migrationsverket próbuje się wycofać z naszej umowy. Staramy się więc zminimalizować nasze straty,” powiedział lokalnej gazecie Sundvalls Tinding rzecznik Floating Accommodations Kjell Tandberg.

„Jeśli ktoś kupi lub wynajmie statek to nasze żądania w stosunku do Migrationsverket zostaną zmniejszone, jeśli nie, dalej będziemy domagać się zapłaty za cały rok, tak jak wynika to z umowy.”

Próba sprzedaży statku jest najnowszym zwrotem w długo trwającym sporze między właścicielem statku a różnymi szwedzkimi instytucjami – Migrationsverket oraz lokalnym samorządem.

Cała sprawa rozpoczęła się w lutym, gdy Szwecja podpisała umową o ulokowaniu 1800 osób oczekujących na azyl na pokładzie statku, która miał stanąć w porcie Utansjö, w Härnösand na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Władze gminy Härnösand jednak nie wyraziły zgody na to. Szwedzka Rada ds. Migracja przyjęła tą decyzję i w lipcu zerwała umowę z firmą, powołując się na niewypełnienie umówionych warunków.

„Nasza umowa była zależna od otrzymania wszystkich niezbędnych zezwoleń. To się nie stało, więc umowa przestała obowiązywać i jest nieważna,” powiedział wtedy przedstawiciel Migrationsverket Magnus Gustavsson.

Pomimo tego, że władze Härnösand zakazały statkowi postoju w porcie Utansjö, właściciel statku wciąż starał się o zgodę. Jego odwołanie od zakazu zostało odrzucone przez sąd okręgowy w Östersund na początku kwietnia.

Następnie w ramach sprzeciwu, Floating Accommodations zaczęła naliczać Migrationsverket 800,000 koron (~272 tys. zł) za każdy dzień postoju statku od początku lipca.

Jednak rada nie przyjmuje tych rachunków uważając je za bezpodstawnie wystawione.

„Migrationsverket odrzuca żądania Floating Accommodations. Nasze stanowisko jest niezmienne umowa zakończyła się 3 lipca 2016 roku.” powiedział w odpowiedzi przedstawiciel Migrationsverket Petter Sundsten gazecie Aftonbladet.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...