fbpx

Szwedzka parlamentarzystka: „Bez imigrantów Europa byłaby dużo biedniejsza”.

Ylva Johansson to szwedzka parlamentarzystka, minister w różnych resortach, a od ubiegłego roku także członek Komisji Europejskiej. 56-letnia polityk zasłynęła niedawno kontrowersyjną wypowiedzą na temat migracji społecznych. Jej zdaniem masowe migracje to pozytywne zjawisko, a bez „pomocy” uchodźców i azylantów Europa byłaby dużo biedniejsza. Johansson wzywa do szukania nowych, legalnych sposobów na umożliwienie cudzoziemcom dostanie się na Stary Kontynent.

Słowa padły w poniedziałek, podczas wywiadu dla organizacji non-profit Friends of Europe. Ten  głośny think-tank znajduje się pod czujnym okiem amerykańskiego bankiera George’a Sorosa, otwarcie deklarującego lewicowe poglądy.

„Zawsze będą między nami prawicowi ekstremiści, zawsze będą rasistowskie i ksenofobiczne siły, dla których imigranci to ludzka anomalia. Dla nich uchodźcy są kimś zupełnie obcym, ale to bzdura. Migracja jest naturalnym zjawiskiem. Imigranci również są pomiędzy nami”, powiedziała Johansson w rozmowie z organizacją.

Parlamentarzystka dodała, że jedna trzecia lekarzy pracujących w Szwecji urodziła się za granicą, a wielu pochodzi spoza Unii Europejskiej.

„W «normalnym» roku (a 2020, ze względu na koronawirusa, taki nie jest – red.) do Europy przybywa od 1 do 1,5 mln imigrantów. Bez ich Unia byłaby o wiele, wiele uboższa”, powiedziała Johansson w wywiadzie. Jej zdaniem większość cudzoziemców przybywa do Europy legalnie. Nielegalnych imigrantów przyjeżdża do naszego kontynentu „około 200 tys. rocznie”.

W ubiegłym roku padł rekord: Francja otrzymała blisko 138 tys. wniosków o udzielenie  azylu politycznego. Tezom Johansson przeczy kilka badań naukowych, m.in. to wydane w 2016 roku przez niemiecką organizację Institute for Employment Research (IAB). Autorzy raportu uznali, że masowa migracja „szkodzi długoterminowemu wzrostowi gospodarczemu”, bo imigranci nie znają niezbędnych języków i nie posiadają oczekiwanych kwalifikacji zawodowych.

W 2018 r. podobny wniosek wysnuli pracownicy Uniwersytetu Bazylejskiego.

Francuski parlament opracował kilka miesięcy temu raport, z którego wynika, że masowe migracje nie są ani szkodliwe dla kraju, ani nie przynoszą mu korzyści – mają charakter neutralny. W badaniu zauważono jednak, że ewentualny brak korzyści ekonomicznych dla Francji może być spowodowany niskimi kwalifikacjami wśród imigrantów.

W Szwecji, skąd pochodzi Johansson, koszty utrzymania uchodźców są tak duże, że niektóre gminy mierzą się z bankructwem.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Szwedzka parlamentarzystka: „Bez imigrantów Europa byłaby dużo biedniejsza”.

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...