fbpx

Szwedzka parlamentarzystka: „Bez imigrantów Europa byłaby dużo biedniejsza”.

Ylva Johansson to szwedzka parlamentarzystka, minister w różnych resortach, a od ubiegłego roku także członek Komisji Europejskiej. 56-letnia polityk zasłynęła niedawno kontrowersyjną wypowiedzą na temat migracji społecznych. Jej zdaniem masowe migracje to pozytywne zjawisko, a bez „pomocy” uchodźców i azylantów Europa byłaby dużo biedniejsza. Johansson wzywa do szukania nowych, legalnych sposobów na umożliwienie cudzoziemcom dostanie się na Stary Kontynent.

Słowa padły w poniedziałek, podczas wywiadu dla organizacji non-profit Friends of Europe. Ten  głośny think-tank znajduje się pod czujnym okiem amerykańskiego bankiera George’a Sorosa, otwarcie deklarującego lewicowe poglądy.

„Zawsze będą między nami prawicowi ekstremiści, zawsze będą rasistowskie i ksenofobiczne siły, dla których imigranci to ludzka anomalia. Dla nich uchodźcy są kimś zupełnie obcym, ale to bzdura. Migracja jest naturalnym zjawiskiem. Imigranci również są pomiędzy nami”, powiedziała Johansson w rozmowie z organizacją.

Parlamentarzystka dodała, że jedna trzecia lekarzy pracujących w Szwecji urodziła się za granicą, a wielu pochodzi spoza Unii Europejskiej.

„W «normalnym» roku (a 2020, ze względu na koronawirusa, taki nie jest – red.) do Europy przybywa od 1 do 1,5 mln imigrantów. Bez ich Unia byłaby o wiele, wiele uboższa”, powiedziała Johansson w wywiadzie. Jej zdaniem większość cudzoziemców przybywa do Europy legalnie. Nielegalnych imigrantów przyjeżdża do naszego kontynentu „około 200 tys. rocznie”.

W ubiegłym roku padł rekord: Francja otrzymała blisko 138 tys. wniosków o udzielenie  azylu politycznego. Tezom Johansson przeczy kilka badań naukowych, m.in. to wydane w 2016 roku przez niemiecką organizację Institute for Employment Research (IAB). Autorzy raportu uznali, że masowa migracja „szkodzi długoterminowemu wzrostowi gospodarczemu”, bo imigranci nie znają niezbędnych języków i nie posiadają oczekiwanych kwalifikacji zawodowych.

W 2018 r. podobny wniosek wysnuli pracownicy Uniwersytetu Bazylejskiego.

Francuski parlament opracował kilka miesięcy temu raport, z którego wynika, że masowe migracje nie są ani szkodliwe dla kraju, ani nie przynoszą mu korzyści – mają charakter neutralny. W badaniu zauważono jednak, że ewentualny brak korzyści ekonomicznych dla Francji może być spowodowany niskimi kwalifikacjami wśród imigrantów.

W Szwecji, skąd pochodzi Johansson, koszty utrzymania uchodźców są tak duże, że niektóre gminy mierzą się z bankructwem.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Szwedzka parlamentarzystka: „Bez imigrantów Europa byłaby dużo biedniejsza”.

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...