Spotify pozwany o 1,6 miliarda dolarów za naruszenie praw autorskich

Wydawca muzyki domaga się od Spotify co najmniej 1,6 miliarda dolarów odszkodowania za naruszenie praw do 10 784 utworów.

Wixen Music Publishing, Inc. – który posiada prawa do piosenek wielu światowej sławy wykonawców, między innymi Neila Younga, The Doors, Toma Petty oraz Santany – oskarża Spotify, szwedzkiego giganta udostępniania muzyki online, o niezapłacenie za licencję do znacznej części piosenek z 30 milionów oferowanych abonentom utworów.

„Podczas, gdy Spotify stało się wielomiliardową firmą, twórcy piosenek oraz ich wydawcy, tacy jak Wixen, nie mogli w sposób uczciwy i prawidłowy partycypować w tych zyskach, gdyż w wielu przypadkach Spotify używało ich muzyki bez licencji i wniesienia odpowiednich opłat,” napisano w pozwie złożonym w zeszłym tygodniu w sądzie federalnym w Los Angeles.

W pozwie napisano, że Spotify początkowo starał się współpracować w wytwórniami muzycznymi, ale „w wyścigu o pierwsze miejsce na rynku, nie dołożył starań o uzyskanie wszystkich wymaganych informacji o prawach do utworów.”

Wixen przedstawił sądowi listę 10 784 utworów, których według niego Spotify nie miał prawo udostępniać.

Wydawca domaga się 150.000 dolarów odszkodowania za naruszenie praw od każdego utworu, co razem z kosztami ich prawników daje sumę 1,6 miliarda dolarów.

Spotify nie odpowiedziało na razie na zarzuty. W maju w przypadku dwóch podobnych pozwów Spotify zaproponował ugodę obiecując wypłatę 43,45 milionów dolarów odszkodowania dla twórców.  

Wixen, uznał taką ugodę, która wciąż oczekuje na akceptację przez sędziego, za ‘rażąco niewystarczającą’ i zapowiedział, że wycofa się, jeśli to możliwe, z takiego porozumienia.

Takie żądania odszkodowań, nawet jeśli nie dojdą one do skutku, są bardzo kłopotliwe dla Spotify, który rozważa wejście na giełdę.

Wartość Spotify szacowana jest na 8 do 16 miliardów dolarów, a jego dominacja na rosnącym rynku streamingowym trwa i doprowadza do zmian w całej branży muzycznej.

W lipcu Sotify podało, że posiada 60 milionów płacących użytkowników na całym świecie oraz 80 milionów korzystających z opcji darmowej.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...