Nowy rekord natężenia ruch na moście Öresund

W roku 2017 po moście Öresund, łączącym Danię ze Szwecją, przejechało ponad siedem milionów pojazdów. To najwyższy wynik w całej historii połączenia.

Łącznie w zeszłym roku 7,530,255 pojazdy przekroczyły most. Jest to najwyższa osiągnięta liczba od otwarcia mostu w roku 2000.  

Według komunikatu Öresundsbron, firmy zarządzającej mostem i tunelem łączącym dwa skandynawskie kraje, w zeszłym roku pobite zostały także rekordy największej liczby pojazdów przejeżdżających jednego dnia oraz jednego miesiąca.

Wynik z całego roku 2017 był wyższe od wyniku z 2016, który wyniósł 7,424,000. Wcześniej najwyższa była liczba z 2009 roku – 7,104,000 pojazdów.

W oświadczeniu napisano, że duży wpływ na ten wynik miały przedświąteczne zakupy w sąsiadujących krajach.

„Obserwujemy wzrost zainteresowania, zarówno Duńczyków jak i Szwedów, przekraczaniem cieśniny w wolnym czasie i pełnego wykorzystywania naszej oferty,” napisał Fredrik Jenfjord, dyrektor ds. marketingu w Öresundsbron.

Pomiędzy 23 a 26 grudnia most przekroczyły 25,022 osoby, używające karnetu BroPas Fritid.

Według firmy zarządzającej na wzrost ruchu wpłynął także korzystny dla Duńczyków kurs wymiany walut.

„Słaba korona szwedzka powoduje, że dla Duńczyków Szwecja stała się tańsza. Wielu z nich przekroczyło most, aby dokonać po drugiej stronie świątecznych zakupów,” napisał Jenfjord.

Nowe rekordy zostały ustanowione także w lecie. W dniu 22 lipca po moście przejechało 32,000 pojazdów, w ciągu całego miesiąca było ich 847,100, oba te wyniki są nowymi rekordami.    

Strona główna Wiadomości Dania Nowy rekord natężenia ruch na moście Öresund

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...